Bezpłatny projekt dla szkół w Polsce

Detektory edukacyjne dla szkół

Projekt współfinansowany z programu
"Społeczna Odpowiedzialność Nauki"

Kontakt: tel. 22 273 16 12   

Edukacyjne liczniki Geigera-Müllera

Edukacyjny Licznik Geigera-Müllera to bardzo prosty detektor promieniowania jonizującego. Ze względu na swoją budowę nie nadaje się do wykrywania promieniowania alfa oraz niskoenergetycznego promieniowania beta. Czuły jest natomiast na promieniowanie gamma oraz wysokoenergetyczne promieniowanie beta. Od profesjonalnych urządzeń różni się także tym, że nie jest skalibrowany.

Powyżej przedstawiamy zdjęcie edukacyjnego licznika Geigera-Müllera.
Detektor składa się z kilku elementów: detektora właściwego czy też elementu czynnego (widoczny jako metalowa tuba); układu podającego wysokie napięcie na tubę oraz modułu Arduino zliczającego impulsy i odpowiedzialnego za przesyłanie informacji o zarejestrowanych impulsach na wyświetlacz, głośnik lub poprzez kabel USB do komputera.

Zasada działania detektora Geigera-Müllera

Sercem detektora jest element czynny. Jego zewnętrze stanowi metalowa tuba, w której środku znajduje się cienki drucik. Między nim a obudową przyłożone jest wysokie napięcie. Obudowa jest katodą, a drucik w środku - anodą. Jeśli we wnętrzu tuby pojawią się obiekty naładowane: dodatnie jony i elektrony (np. dzięki jonizacji atomów gazu przez promieniowanie jonizujące), to do anody będą przyciągane elektrony, a do katody jony. Czyli pomiędzy katodą i anodą przepłynie prąd. Dzięki wysokiemu napięciu przyłożonemu pomiędzy katodą i anodą elektrony przyspieszają tak bardzo, że jonizują kolejne atomy, co powoduje znaczne wzmocnienie sygnału i umożliwia jego rejestrację.

Powyżej przedstawiamy schemat działania właściwego detektora Geigera-Müllera oraz jego zdjęcie.
W liczniku edukacyjnym impuls wytworzony przez promieniowanie w tubie detektora przetwarzany jest przez płytkę elektroniczną i przekazywany do mikrokontrolera na płytce Arduino, który zlicza kolejne impulsy, a informacje przesyła na wyświetlacz, do głośniczka oraz do komputera (jeśli detektor jest podłączony przez kabel USB).

Samodzielne pomiary

Edukacyjny licznik Geigera-Müllera mimo pewnych ograniczeń umożliwia przeprowadzenie kilku interesujących pomiarów.

Dokładniejsze opisy ćwiczeń możliwych do przeprowadzenia znajdują się w zakładce „Materiały do pobrania”.

Źródła naturalnej promieniotwórczości

W przyrodzie naturalnie występuje kilkadziesiąt izotopów promieniotwórczych. Część z nich znajduje się w skorupie ziemskiej od momentu powstania Ziemi (m.in. U-238, U-235, Th-232, K-40), a część jest na bieżąco produkowana: czy to przy rozpadzie trzech pierwszych izotopów i ich potomstwa (patrz np. Wikipedia - szeregi promieniotwórcze), czy to w reakcji promieniowania kosmicznego z jądrami atomowymi w atmosferze (C-14 i tryt czyli H-3).

Powyżej przedstawiliśmy udział różnych źródeł naturalnego promieniowania jonizującego w średniej rocznej dawce w Polsce. Dane pochodzą z raportu Prezesa PAA za 2020 rok. Jak widać ok. ¾ wkładu do przeciętnej dawki mają izotopy U-238 i Th-232 oraz ich potomstwo – głównie radon.

Potas K-40

Tak rozpowszechniony pierwiastek jak potas, także ma naturalny izotop radioaktywny - K-40. Na 1 mln atomów potasu średnio 117 to atomy radioaktywnego potasu-40. Zatem wszystkie związki chemiczne, substancje, minerały, które zawierają potas, będą emitować promieniowanie. Potas występuje m.in. w wielu produktach spożywczych (warzywach, owocach, mięsie), a także w naszych ciałach.
Zachęcamy do samodzielnego sprawdzenia, ile torebek spożywczej saletry potasowej lub jaka ilość nawozu potasowego jest wystarczająco promieniotwórcza, by była wyraźnie wykrywalna za pomocą detektora edukacyjnego.

Uran U-238, U-235 i tor Th-232

W skorupie ziemskiej od samych początków istnienia Ziemi znajdują się także radioaktywne izotopy uranu i toru. Związki toru i uranu są bardzo rozpowszechnione. Można je znaleźć absolutnie wszędzie. Są miejsca na świecie nieco bogatsze w uran lub tor i nieco uboższe. Dlatego też skały w niektórych miejscach na świecie są wyraźnie bardziej radioaktywne niż w innych miejscach. Takimi szczególnie ciekawymi miejscami, charakteryzującymi się wysokim naturalnym poziomem promieniowania są: miejscowość Ramsar w Iranie, plaża Guarapari w Brazylii oraz plaża w Karunagappally (stan Kerala w Indiach).
Zachęcamy do samodzielnego badania różnych próbek skał i minerałów.

Węgiel C-14

Wspomniane do tej pory radioaktywne izotopy występujące w skorupie Ziemi znajdują się tam od samego początku jej istnienia. Niektóre z izotopów radioaktywnych, jak np. węgiel C-14 są na bieżąco produkowane w górnych warstwach atmosfery. Węgiel C-14 ma własności chemiczne takie same jak stabilny węgiel C-12 czy C-13 i w taki sam sposób reaguje z innymi pierwiastkami, np. z tlenem. Dwutlenek węgla z radioaktywnym węglem C-14 może potem zostać wbudowany w organizm rośliny (podobnie jak zwykły dwutlenek węgla), a następnie po spożyciu przez roślinożercę będzie wbudowany w jego tkanki. Zawartość radioaktywnego węgla C-14 jest jednak naprawdę znikoma, więc niestety niewykrywalna za pomocą detektora edukacyjnego.
Powstawanie radioaktywnego węgla C-14

Radon Rn-220 i Rn-222

Osoby zainteresowane przemysłem i pracami kopalni, zapewne słyszały o radioaktywnym gazie radonie. Radon gromadzi się w słabo wietrzonych pomieszczeniach, piwnicach, jaskiniach oraz kopalniach. Pojawia się pytanie, skąd on się tam bierze. Żeby to wyjaśnić, trzeba na moment wrócić do uranu oraz toru. Izotopy obu pierwiastków rozpadają się. Uran-238 rozpada się do toru-234, który też jest niestabilny, zatem rozpada się. Otrzymany izotop potomny protaktyn Pa-234 również jest niestabilny. W tej sytuacji mówimy o tzw. szeregu promieniotwórczym. Okazuje się, że zaczynające cały szereg jądro uranu U-235 powoduje powstanie aż czternastu jąder potomnych i dopiero ostatnie jądro jest stabilne. Po drodze powstaje radioaktywny radon-222. W szeregu radioaktywnym zaczynającym się od toru-232 pojawia się natomiast radon-220. Radon to gaz, do tego szlachetny, zatem nie wchodzi w reakcje z innymi atomami skał i może się gromadzić w postaci gazowej np. w kopalniach.
Szereg promieniotwórczy zaczynający się od uranu U-238. „Po drodze” powstaje radioaktywny radon Rn-222.
W dziale „Zrealizowane projekty” można przeczytać jak samodzielnie można badać radon zgromadzony w piwnicy.

Miony - cząstki promieniowania kosmicznego

Oprócz wspomnianych powyżej izotopów, które są naturalnymi źródłami promieniowania, do powierzchni Ziemi dociera promieniowanie kosmiczne. Część rozpędzonych protonów przybywających do nas ze Słońca czy innych zakątków Kosmosu zderza się z atomami górnej warstwy atmosfery, gdzie powstają przeróżne cząstki tzw. promieniowania wtórnego. Część z tych cząstek dociera do powierzchni Ziemi. Cząstki, które docierają do powierzchni Ziemi, mają swój wkład w naturalne promieniowanie tła.
W dziale „CosmicWatch” można przeczytać więcej o promieniowaniu kosmicznym i o tym, jak je odróżnić od promieniowania gamma pochodzącego z otaczających nas izotopów promieniotwórczych.

Dodatkowe informacje

więcej/mniej

Na jakie promieniowanie jest czuły detektor

Istnieje wiele rodzajów promieniowania jonizującego. Rejestrując promieniowanie z izotopów radioaktywnych zazwyczaj rejestruje się promieniowanie alfa, beta bądź gamma. Spośród nich najbardziej przenikliwe to promieniowanie gamma. Promieniowanie alfa może być zatrzymane nawet za pomocą kartki papieru, a przed promieniowaniem beta skutecznie chroni już 2 mm aluminium.
Obrazek przedtstawia osłony przed promieniowaniem. Przed promieniowaniem alfa chroni kartka papieru, przed beta - kilka cm drewna, natomiast gamma może osłonić dopiero warstwa muru.
Osłony przed różnymi rodzajami promieniowania.
W związku z tym nawet detektory tego samego typu, ale posiadające różne obudowy mogą być czułe na różne rodzaje promieniowania.

Tak też jest w przypadku liczników Geigera-Müllera. Istnieją urządzenia z okienkiem z cienkiej miki, które przepuszczają do wnętrza detektora nawet cząstki alfa, jednakże wypożyczany detektor edukacyjny jest czuły jedynie na promieniowanie gamma oraz promieniowanie beta o wysokiej energii (czyli elektrony o dużej energii kinetycznej).

więcej/mniej

Czym jest kalibracja detektora

Urządzenie nieskalibrowane jest jak waga szalkowa bez skali - pozwala uporządkować różne próbki od najcięższej do najlżejszej, ale nie podaje informacji o ich masie. Podobnie Edukacyjny Licznik Geigera-Müllera: pozwoli porównać poziom promieniowania różnych próbek, ale nie pozwoli otrzymać rzeczywistych wartości natężenia promieniowania.

Profesjonalne urządzenia są wykalibrowane tzn. przy użyciu odpowiedniej procedury pomiarowej wyznaczone są współczynniki pozwalające przypisać amplitudzie sygnału z detektora wartość np. mocy dawki (intuicyjnie rozumianej jako intensywność promieniowania).

Pomiar mocy dawki promieniowania za pomocą Monitora Skażeń Radioaktywnych EKO-C wraz z mapą pokazującą sytuację radiologiczną Polski (stan z 22 lutego 2022 r.)
Skalibrowane urządzenia wyświetlają moc dawki i prezentują ją w nSv/h (10-9Sv/h) lub µSv/h (10-6Sv/h). Moc dawki promieniowania w całym kraju można na bieżąco obserwować dzięki serwisom udostępnionym m.in. przez PAA. Wartości widoczne na legendzie mapy są podane właśnie w nSv/h lub µSv/h.

Linki dla zainteresowanych mapami:
Bieżąca sytuacja radiacyjna w Polsce
Bieżąca sytuacja radiacyjna w Europie

Istnieją także urządzenia, które pozwalają zmierzyć dawkę (intuicyjnie rozumianą jako ilość pochłoniętego promieniowania) oraz wykryć obecność izotopów promieniotwórczych i je zidentyfikować. Są to urządzenia znacznie droższe i wymagające do obsługi przeszkolonego personelu. Wykorzystywane są m.in. przez służby dozymetryczne Państwowej Agencji Atomistyki (PAA).