Centrum Informatyczne (CIŚ)w ramach Departamentu Systemów Złożonych, reprezentuje najnowocześniejsze osiągnięcia w dziedzinie nauk obliczeniowych w Polsce. Jako najmłodsze centrum superkomputerowe w kraju, CIŚ od początku swojego istnienia, czerpie z doświadczeń w dziedzinie obliczeń sieciowych. Marka, która powstała dzięki projektowi finansowanemu ze środków z UE, stała się synonimem gwałtownego wzrostu mocy obliczeniowej mającej na celu przyspieszenie badań naukowych, a także służących administracji rządowej i rozwojowi sektora energetycznego na terenie Polski.
Dzięki wyposażeniu w najnowocześniejsze narzędzia i techniki, takie jak superkomputery, obliczenia klastrowe, obliczenia w chmurze, analizę numeryczną i obliczenia wysokiej wydajności (HPC), możliwości CIŚ są ogromne. Centrum jest siłą napędową badań w NCBJ w najbardziej aktualnych dzisiaj obszarach badawczych, jakimi są: sztuczna inteligencja (AI), cyberbezpieczeństwo, sieci przemysłowe, uczenie maszynowe i Big Data.
CIŚ wykorzystuje swoją wysoką moc obliczeniową, wynoszącą 1,4 PFLOPS, 36 000 rdzeni i 200 TB RAM, do przeprowadzania kompleksowego zestawu analiz, w tym analiz termiczno-przepływowych, aerodynamicznych i parametrycznych, a także projektów numerycznych, które dotyczą m.in. reaktorów jądrowych.
Celem CIŚ jest dostarczanie usług IT najwyższej jakości, mających na celu stworzenie solidnej i wykwalifikowanej infrastruktury zdolnej do zarządzania złożonymi potrzebami przetwarzania danych w sektorach energetyki jądrowej i konwencjonalnej w Polsce. Poza tymi obszarami, kompetencje Centrum obejmują: symulacje procesów paliwowych, symulacje zagrożeń radiologicznych, badania naukowe i technologiczne, a także zarządzanie bazami danych przyczyniającymi się do postępu i kontroli bezpieczeństwa strategicznych interesów państwa. W swoim zobowiązaniu do ciągłego rozwoju, Centrum przewiduje wzrost mocy obliczeniowej do 1,6 PFLOPS w 2023 roku, w połączeniu z oddaniem nowej serwerowni.
Obszerna oferta CIŚ obejmuje:analizy techniczne w energetyce konwencjonalnej oraz analizy bezpieczeństwa i operacyjne dla sektora energetyki jądrowej, przetwarzanie i analiza dużych zestawów danych, monitorowanie zagrożeń radiologicznych i chemicznych.
Instalacje przemysłowe korzystają z analiz niezawodności prowadzonych przez Centrum, podczas gdy sektor medyczny czerpie korzyści z jego wkładu w projektowanie sprzętu medycznego. Silną stroną Centrum jest również tworzenie rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji (AI) do analizy obrazów, szczególnie tych związanych z danymi IR, wielospektralnymi i LIDAR.