Akceleratory i systemy obrazowania różnych urządzeń są projektowane i budowane w Zakładzie Aparatury Jądrowej HITEC (ZdAJ) oraz Zakładzie Fizyki i Technologii Akceleracji Cząstek.

Zakład Fizyki i Technologii Akceleracji Cząstek aktywnie integruje nowe rozwiązania i przyczynia się do budowy urządzeń akceleratorowych dla różnorodnych zastosowań, w tym: medycyny, przemysłu, ochrony granic i energetyki jądrowej. 

Zakład prowadzi symulacje i obliczenia dynamiki wiązek, dostarczając danych do optymalizacji działania akceleratorów oraz angażuje się w projekty i pomiary związane z techniką mikrofalową, precyzyjną regulacją struktur przyspieszających oraz projektowaniem systemów dla lasera na swobodnych elektronach PolFEL. 

Nasi uczeni zajmują się obliczeniami osłon dla projektów międzynarodowych i na wewnętrzne potrzeby, wykorzystując symulacje Monte Carlo, co prowadzi do opracowania praktycznych rozwiązań.  

Dodatkowo  specjalizujemy się w konstruowaniu układów eksperymentalnych, modeli i prototypów w celu rozwoju technologii akceleratorów i ułatwienia testowania nowych koncepcji. 

Dążymy do zwiększenia wydajności i funkcjonalności akceleratorów w różnych dziedzinach poprzez łączenie obliczeń teoretycznych, symulacji i badań eksperymentalnych.

ZdAJ specjalizuje się w projektowaniu, produkcji, sprzedaży i utrzymaniu urządzeń opartych na liniowych akceleratorach elektronów dla sektorów przemysłowych i medycznych. Naszym flagowym produktem jest LILLYPUT - przemysłowy akcelerator dostosowany do nieniszczących badań metodą radiograficzną, z szerokim zakresem energii do 15 MV. Zakład dostarcza dostosowane systemy radiograficzne z różnymi rodzajami detektorów cyfrowych i specjalistycznych systemów manipulacyjnych, które produkowane są na eksport i na rynek krajowy.

Oferujemy dwuenergetyczne liniowe akceleratory do kontroli ładunków, które po zintegrowaniu z kompletnymi systemami skanującymi, umożliwiają rozróżnianie materiałów i są kluczowe w ochronie granic przed przemytem kontrabandy i niebezpiecznych materiałów.

W ramach zakładu został opracowany akcelerator do radioterapii wewnątrzoperacyjnej AQURE. Ten akcelerator elektronów posiada szerokie spektrum emitowanej energii promieniowania i szeroki zakres ruchu w polu operacyjnym. AQURE precyzyjnie celuje w operowane miejsce  zaraz po usunięciu guza, skracając ogólny czas leczenia i potencjalnie poprawiając jakość życia pacjentów. Urządzenie jest uniwersalne, nadaje się do leczenia raka piersi, nowotworów brzusznych, mięsaków i chorób pediatrycznych.


Design and construction of accelerators

Osiągnięcia ZdAJ opierają się na kompetencjach zespołu, współpracy wewnątrzinstytutowej i nowoczesnej infrastrukturze w tym obiektach produkcyjnych i bunkrach niezbędnych do pracy z urządzeniami emitującymi promieniowanie jonizujące. Zakład posiada nowoczesny sprzęt, w tym: obrabiarki cyfrowe, piece odpowiednich rozmiarów i linie technologiczne do obróbki chemicznej, a także zaawansowane urządzenia pomiarowe i diagnostyczne. Wykorzystuje również stanowisko badawcze struktur przyspieszających Centrum Informacyjno-Wdrożeniowego Technik Radiacyjnych Przemysłu CentriX (w NCBJ). 

Na terenie Zakładu funkcjonuje zintegrowany, certyfikowany system zarządzania jakością i wewnętrzny system kontroli dla obsługi technologii i usług o podwójnym zastosowaniu.

Pracownicy uczestniczą w międzynarodowych projektach naukowych i współpracują z wiodącymi laboratoriami w kraju i za granicą..