NCBJ ponownie gościło na Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik

 

01-06-2023

W sobotę, 27 maja miał miejsce 26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Motywem przewodnim tegorocznej edycji były „Rewolucje naukowe”. Tradycyjnie, Dział Edukacji i Szkoleń NCBJ również przygotował swoje stoisko.

Impreza odbyła się na terenie stadionu PGE Narodowego. Na stoisku A6 w Strefie Przyszłości, przygotowanym przez Dział Edukacji i Szkoleń NCBJ, organizowane były pokazy wyjaśniające, jak duże znaczenie dla rozwoju nauki miało odkrycie promieniotwórczości. Omawiano metody detekcji promieniowania jonizującego, zarówno te historyczne, jak i współczesne. Zaproszeni przez DEiS pracownicy NCBJ – Artur Ukleja i Konrad Klimaszewski – opowiedzieli zwiedzającym o detektorach zastosowanych w eksperymencie LHCb oraz krakowskim projekcie J-PET.

Odwiedzający w każdym wieku mogli również zbadać promieniowanie przedmiotów codziennego użytku, wziąć udział w zabawie polegającej na poszukiwaniu promieniotwórczych skażeń, czy sprawdzić ich obecność na własnych dłoniach za pomocą bramki radiometrycznej.

Organizatorzy stoiska opowiadali również o historii odkrycia promieniowania kosmicznego i o konsekwencjach tego odkrycia. Zwiedzający mogli obserwować trajektorie lotu mionów na stworzonym na potrzeby edukacyjne efektownym detektorze.

Nawiązując do motywu tej edycji Pikniku, w wielu przypadkach rewolucja naukowa dokonała się w głowach przybyłych gości. Po przyswojeniu zdrowej dawki ciekawych informacji mogli oni spróbować swoich sił, układając układankę poświęconą rozwojowi mechaniki kwantowej, a także rozwiązując quiz wiedzy na temat podstaw fizyki jądrowej.

Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym na stoisko NCBJ i mamy nadzieję, że każdy dowiedział się czegoś ciekawego.