Letnia Szkoła warsztatowa w reaktorze badawczym to intensywne szkolenie, które umożliwia uczestnikom pogłębienie wiedzy teoretycznej i praktycznej z zakresu energetyki jądrowej poprzez bezpośredni kontakt z reaktorem badawczym. Szkoła dedykowana jest studentom posiadającym co najmniej tytuł licencjata. Szkoła będzie trwała pięć dni w trakcie, których przeprowadzone zostaną wykłady, seminaria tematyczne, dyskusje oraz zajęcia laboratoryjne. Studenci Szkoły Letniej wezmą udział w zajęciach dydaktycznych i będą mieli możliwość zwiedzenia i uczestniczenia w rozruchu reaktora MARIA. Szkoła zapewnia młodym naukowcom doskonałą okazję do zdobycia szerokiego spojrzenia na obecne i przyszłe badania w fizyce jądrowej, dając uczestnikom możliwość dogłębnego zrozumienia procesów, procedur i technologii związanych z reaktorami jądrowymi.
Wykaz możliwych szkoleń
W trakcie trwania Letniej Szkoły studenci będą uczestniczyli w następujących zajęciach edukacyjnych:
- zajęcia teoretyczne: blok wykładów z fizyki reaktorowej, programu zapewnienia jakości oraz z technik zbierania, archiwizowania, opracowania i wykorzystania danych eksploatacyjnych z reaktora MARIA.
- ćwiczenia komputerowe: studenci przeprowadzą obliczenia osłonowe kilku typów zasobników, w tym tego, który samodzielnie zaprojektują podczas warsztatów u konstruktorów.
- pomiary detektorów aktywacyjnych - przy wsparciu merytorycznym pracowników reaktora MARIA.
- warsztaty
- konstrukcja zasobników: uczestnicy zapoznani zostaną z pracą działu konstruktorskiego i projektantów. W ramach zajęć uczestniczyć będą w procesie projektowania prostego zasobnika do napromieniania materiałów tarczowych w reaktorze.
- napromienianie materiałów tarczowych: uczestnicy zostaną zapoznani z procesem przygotowywania zasobników z materiałem tarczowym do napromieniania: od umieszczenia w zasobniku, poprzez wprowadzanie do rdzenia, aż do prac ekspedycyjnych (wyładunek z rdzenia, załadunek do pojemników transportowych oraz przekazanie izotopów do kontrahenta) Zwiedzą halę technologiczną reaktora.
- budowa i zasada działania reaktora MARIA: uczestnicy oprowadzeni zostaną po sterowni oraz korpusie reaktora. Uczestniczyć będą w dniu pracy operatora oraz dozymetrysty. W miarę dostępności uczestniczą w pomiarze wag prętów kompensacyjnych oraz innych ćwiczeniach wymienionych w ofercie „Warsztaty w reaktorze MARIA”.
Czas trwania szkolenia
Tygodniowa letnia szkoła warsztatowa w reaktorze badawczym. Zajęcia w ramach Letniej Szkoły realizowane w godzinach 830 - 1530, z uwzględnieniem co najmniej dwóch przerw - kawowej i obiadowej.
Liczba uczestników szkolenia
Liczebność grupy szkoleniowej nie powinna przekraczać 10 osób.