The first blood donation event in Swierk will take place on February 16 (Friday) on the initiative of the NCBJ A-To-My sports club. All people working in the Institute can take part in it. We offer a special gift - the gift of life.
See Google translation
Osoby przystępujące do akcji podarują bezcenny lek ratujący ludzkie życie. Mimo wielu prób i ogromnego postępu w medycynie nie udało się do tej pory wytworzyć krwi poza ustrojem człowieka. Krew jest niezbędna nie tylko ofiarom wypadków, ale także chorym cierpiącym na szereg poważnych schorzeń. Przetaczana podczas transfuzji lub podawana w postaci przetworzonych składników, pozwala ratować życie i zdrowie. Odpowiednia stała rezerwa w placówkach służby krwi, takich jak Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, to bezpieczeństwo nas wszystkich, gdyż nigdy nie wiadomo w jakim momencie będzie potrzebna nam lub naszym najbliższym.
Organizatorzy zapraszają do udziału w akcji od godziny 9.00 na parkingu przed wjazdem do NCBJ. W tym miejscu pojawi się specjalny autobus Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. Akcja zakończy się godz. 13.00. Samo oddanie krwi będzie trwało ok. 5–8 min i musi być poprzedzone rejestracją, wstępnymi badania laboratoryjnymi oraz badaniami lekarskimi.
Pomysł akcji pochodzi od młodych pracowników należących do Klubu Sportowego Narodowego Centrum Badań Jądrowych A-To-My.
Wiadomość o inicjatywie spotkała się z dużym uznaniem pana Zenona Kuciaka, Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi pracującego w Sekcji Konstrukcji Elektryczno-Elektronicznej Zakładu Aparatury Jądrowej NCBJ. Pan Zenon oddał już 33 litry krwi i ma wielkie uznanie dla działań młodszych kolegów podzielających jego potrzebę ofiarowania najcenniejszego daru. Liczy, że w instytucie będzie więcej dawców krwi, takich jak on. Mówiąc o krwiodawstwie podkreśla, że jest to procedura bezpieczna dla zdrowia.
Organizację i rozpropagowanie pierwszej akcji krwiodawstwa w Świerku zawdzięczamy członkom utworzono pod koniec 2016 roku klubu sportowego NCBJ A-To-My. Obecnie działają w nim dwie sekcje sportowe: piłkarska (założona w 2012 roku) oraz biegowa (założona w 2014 roku).
„Drużyna Piłkarska istnieje w NCBJ od 6 lat” – mówi Marek Lasiewicz, jeden z jej założycieli. „Środowe, popołudniowe treningi odbywają się regularnie w pobliżu instytutu: w okresie jesienno-zimowym w hali sportowej, a wiosną i latem na boisku „Orlik”. Nasi zawodnicy wystąpili na kilku turniejach, w tym na dwóch międzynarodowych imprezach z cyklu ASCERI Atomiade: w roku 2014 w holenderskim Alkmaar (organizator JRC-Petten), a w roku 2015 w belgijskim Dessel (organizator JRC-Geel). W czerwcu bieżącego roku, sportowcy będą reprezentować Instytut na kolejnej edycji tych zawodów, tym razem we włoskim Varese (organizator JRC-Ispra). Piłka nożna nie jest domeną jedynie męskiej części instytutu. W sekcji piłkarskiej aktywnie udzielają się również kobiety – nasze instytutowe koleżanki."
Od 2015 roku NCBJ jest oficjalnym członkiem Association of the Sports Communities of the European Research Institutes (ASCERI) zrzeszającego pracowników z ponad 40 publicznych instytutów badawczych z 16 krajów europejskich. Wydarzenia sportowe ASCERI, oprócz współzawodnictwa, są miejscem spotkań naukowców i doskonałym gruntem do nawiązywania współpracy.
Co trzeba wiedzieć przed oddaniem krwi