Naukowcy często uczestniczą w grantach badawczych nastawionych na osiągnięcie wyniku naukowego, jednak w tym celu konstruują szereg „tymczasowych rozwiązań” pomocnych w badaniach.
Bywa, że w rezultacie prac naukowych powstaje rozwiązanie, które bardzo dobrze może wpisać się w rynek komercyjny i zapewnić producentowi przewagę nad konkurencją. Wszystkie wiodące firmy mające działy rozwoju współpracują z ośrodkami naukowymi i często umieszczają swoje komórki w parkach naukowo-technologicznych, w sposób naturalny uczestnicząc w procesie powstających technologii.
Zdobycie przewagi technologicznej nad konkurencją pozwala prowadzi do wzrostu sprzedaży firmy i jej dynamicznego rozwoju.
Usługi PNT w zakresie transferu technologii obejmują m.in.:
- identyfikację innowacyjnych rozwiązań i kompleksową ochronę prawną wyników badań,
- promowanie technologii opracowanych w NCBJ, jak i w instytucjach współpracujących m.in. CERN
- budowanie sieci kontaktów z przemysłem,
- analizę potencjału rynkowego odkryć naukowych,
- przygotowywanie umów NDA,
- realizację usług badawczych na zlecenie przedsiębiorstw,
- dobór optymalnej strategii komercjalizacji osiągnięć naukowych, w tym udzielanie licencji, sprzedaż, czy wsparcie w tworzeniu spółek spin-off,
- negocjowanie, przygotowywanie oraz nadzór nad realizacją umów związanych z komercjalizacją,
- identyfikację potencjalnych partnerów biznesowych zainteresowanych współpracą przy komercjalizacji lub zakupem technologii opracowanych przez naukowców NCBJ.
Osoba do kontaktu: Tomasz Lotz
Postępowanie wynalazcy NCBJ przy ubieganiu się o patent
Jeśli jesteś osobą, która przypuszcza, że wymyślony przez Ciebie „sposób” lub „rzecz” (wynalazek) nadaje się do opatentowania, powinieneś postępować zgodnie z poniższą instrukcją.
- Musisz poinformować przełożonego o swoim odkryciu, następnie wypełnić Kartę zgłoszenia wynalazku (do pobrania tutaj).
- Jeżeli Twój przełożony zaakceptuje i skieruje wynalazek do dalszych prac, wówczas należy skontaktować się z Panem Tomaszem Lotz: Tomasz.Lotz@ncbj.gov.pl.
- Przygotuj opis oraz rysunki przedstawiające Twój wynalazek. Pomogą one Rzecznikowi Patentowemu w przygotowaniu dokumentacji patentowej oraz w zgłoszeniu Twojego wynalazku do Urzędu Patentowego RP.
- Rzecznik Patentowy pobiera opłatę zgłoszeniową za przygotowanie dokumentacji oraz proces zgłoszenia w Urzędzie Patentowym. Uwzględnij ten koszt w swoim kosztorysie przy planowaniu finansowania przedsięwzięcia.
- Pamiętaj, aby sprawdzić, czy zostały przyznane patenty w temacie, którego dotyczy Twój wynalazek. Twoim obowiązkiem jest udowodnienie wyjątkowości Twojego odkrycia.
- Zgłoszenie patentowe podlega weryfikacji w Urzędzie Patentowym RP. Często wiąże się to z udzieleniem dodatkowych odpowiedzi, na zadawane przez Urząd pytania i wyjaśnianie wątpliwości. Proces ten jest prowadzony przez Rzecznika Patentowego we współpracy z twórcą wynalazku. Konsultacje objęte są opłatą zgłoszeniową.
- Procedura udzielania patentu trwa ok. 2 lat.
Uwaga: Nie wolno, przed oficjalnym zgłoszeniem w Urzędzie Patentowym RP zakończonym uzyskaniem numeru Zgłoszenia Patentowego, zdradzać publicznie szczegółów wynalazku. Zwłaszcza w formie artykułów, prezentacji, seminariów lub nawet rozmów towarzyskich. Takie działania mogą stanowić podstawę do odrzucenia zgłoszenia w Urzędzie Patentowym RP.
Osoby kontaktowe:
Tomasz Lotz
Karolina Zając
Park Naukowo – Technologiczny „Świerk” / PNT
Tel. 22 273 22 00
e-mail: pnt@ncbj.gov.pl