News Date

Rozwój epidemii koronawirusa zmusza nas wszystkich do jeszcze większej dbałości o zdrowie i bezpieczeństwo w naszym otoczeniu. Walkę z epidemią utrudnia fakt, że objawy zakażenia koronawirusem są różnorakie. Należą do nich gorączka, kaszel, duszności, utrata węchu lub smaku, ale także mniej oczywiste, jak dolegliwości żołądkowe, ból głowy, mięśni lub stawów, zapalenie gardła. Niektórzy przechodzą chorobę bezobjawowo, ale mimo to zarażają innych.

Na obecną chwilę jedynymi skutecznymi sposobami walki z epidemią są: ograniczenie kontaktów osobistych, zachowanie dystansu, noszenie maseczki, uważne monitorowanie własnego stanu zdrowia oraz stosowanie innych środków ochrony, takich jak dezynfekcja i używanie rękawiczek. Pomóc ocenić stan zdrowia może codzienne sprawdzanie temperatury ciała. Wedle najnowszych informacji przyłbice nie zapewniają wystarczającego stopnia ochrony. W związku z tym powinno się je zastąpić maseczkami.

Nasze doświadczenia pokazały, że pomimo kilku przypadków zakażeń wśród pracowników, odpowiednie środki ostrożności i szybkie reakcje uchroniły nas przed rozprzestrzenieniem się wirusa w Instytucie. To od codziennych decyzji nas wszystkich zależy, jak bardzo epidemia wpłynie na funkcjonowanie naszego wspólnego miejsca pracy.

Źródłem informacji na temat bieżących przepisów prawa, obowiązków obywateli i zasad postępowania w określonych sytuacjach związanych z koronawirusem jest oficjalny serwis państwowy: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia