
Katarzyna Małek z Zakładu Astrofizyki NCBJ otrzymała tytuł profesora
14-04-2025
Dr hab. Katarzyna Małek, kierownik Zakładu Astrofizyki Narodowego Centrum Badań Jądrowych, otrzymała w marcu 2025 roku tytuł naukowy profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie astronomia. Serdecznie gratulujemy!
Katarzyna Małek ukończyła studia licencjackie na Wydziale Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego i magisterskie na Wydziale Matematyczno-Przyrodniczym Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego. W 2011 roku obroniła na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego napisaną pod kierunkiem Lecha Mankiewicza pracę doktorską “Badanie właściwości fotometrycznych i zmienności obiektów astrofizycznych” przygotowaną w Centrum Fizyki Teoretycznej Polskiej Akademii Nauk. W 2021 habilitowała się na Uniwersytecie Jagiellońskim w dziedzinie nauk fizycznych, dyscyplinie astronomia. Postanowieniem z dnia 5 marca 2025 r. otrzymała tytuł naukowy profesora nauk ścisłych i przyrodniczych w dyscyplinie astronomia.
Prof. Małek zajmuje się badaniem ewolucji galaktyk. Analizuje, jak na podstawie rozkładu energii w różnych zakresach promieniowania odtworzyć podstawowe własności galaktyki, jak zbadać zawartość pyłu międzygwiazdowego, czy też tempa tworzenia się nowych gwiazd w galaktykach różnych typów. Pracuje także nad galaktykami o niskiej jasności powierzchniowej, czyli takimi, których jasność jest niższa od otaczającego je tła, przez co są niewidoczne dla większości przeglądów astrofizycznych.
Doświadczenie naukowe Katarzyny Małek obejmuje dopasowanie rozkładu energii widmowej, analizę tłumienia promieniowania przez znajdujący się w galaktykach pył, implementację algorytmów uczenia maszynowego dla danych astrofizycznych, spektroskopowe pomiary przesunięć ku czerwieni oraz badania nad galaktykami o niskiej jasności powierzchniowej. Jest zaangażowanym promotorem i lubi pracować z młodymi badaczami oraz inspirować ich do kontynuowania kariery naukowej.
W 2024 roku została Członkinią Komitetu Astronomii PAN. Od roku 2023 kieruje Zakładem Astrofizyki Narodowego Centrum Badań Jądrowych.