News Date

Elektrownia Jądrowa Zaporoże na mapie Ukrainy Zaporoska Elektrowniania Jądrowa na mapie Ukrainy (grafika Wikipedia)

Panika towarzysząca incydentowi w ukraińskiej elektrowni jądrowej Zaporoże jest przykładem negatywnego wpływu radiofobii na codzienne życie. Jedna plotka o rzekomej awarii elektrowni jądrowej wywołała silny strach potęgowany przez powielanie niesprawdzonych informacji.

Medialne doniesienia o rzekomej awarii pojawiły się po konferencji prasowej Arsienija Jaceniuka. Premier Ukrainy poinformował o przedłużającym się problemie braku zasilania w energię elektryczną miejscowości w okolicy Zaporoża spowodowanym usterką w elektrowni jądrowej.

Przyczyną przerwania dostaw energii było uszkodzenie uzwojenia transformatora, a nie awaria reaktora jądrowego. Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej potwierdziła, że wyłączenie nastąpiło zgodnie z międzynarodowymi normami bezpieczeństwa. Reaktor wyłączono do czasu naprawy usterki. Uruchomiono go ponownie dziś (5 grudnia) 4:27 czasu lokalnego.

Location of the Zaporoże nuclear power plant (map after Wikipedia) Zaporoska Elektrownia Atomowa na mapie Zaporoża
(graf. wikipedia)

Incydent w elektrowni jądrowej Zaporoże miał miejsce 29 listopada br. Gdyby była to awaria, w której doszło do uwolnienia substancji promieniotwórczych, odnotowałyby to stacje pomiarowe w całej Europie. Stosowna informacja pojawiłaby się natychmiast na stronach Państwowej Agencji Atomistyki. Jak widać we wczorajszym w komunikacie PAA, nie stwierdzono żadnego wzrostu promieniowania na obszarze Polski. 

„Właśnie wróciłem z Paryża, gdzie uczestniczyłem w posiedzeniu Komitetu ds. Bezpieczeństwa Instalacji Jądrowych, Agencji Energii Jądrowej OECD.” – mówi prof. Wrochna – „Na posiedzeniu w ogóle nie dyskutowaliśmy tego incydentu, bo to nie jest problem jądrowy.”

Elektrownia Jądrowa Zaporoże na mapie Ukrainy
Location of the Zaporoże nuclear power plant (map after Wikipedia)