Nagroda Kryształowej Brukselki przyznawana jest przez kapitułę powołaną przez Krajowy Punkt Kontaktowy programów badawczych UE. Podstawą jej przyznania są sukcesy w ramowych programach badawczych i innowacyjnych Unii Europejskiej. Na gali zorganizowanej online 18 grudnia 2020 r. ogłoszono, że NCBJ otrzymał to wyróżnienie w kategorii „nauka – instytut badawczy”, a dr Jacek Gajewski otrzymał nagrodę indywidualną.
„Jesteśmy bardzo zaszczyceni i bardzo się cieszymy z tego wyróżnienia” – powiedział podczas uroczystości dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych, prof. dr hab. inż. Krzysztof Kurek (https://youtu.be/nFFup3fX1sk?t=2079). „Dla nas współpraca międzynarodowa i projekty europejskie to tak naprawdę być albo nie być. Jesteśmy w większości fizykami, a fizyka bez współpracy międzynarodowej po prostu nie istnieje. Projekty europejskie pozwalają nam rozwijać także ’dużą’ naukę, czyli naukę podstawową, a prawdziwe innowacje i przełomy technologiczne są związane właśnie z badaniami podstawowymi. NCBJ rozwija i jedne i drugie”.
NCBJ jest w gronie trójki liderów instytucji naukowych jeśli chodzi o skuteczność pozyskiwania grantów z programu Horyzont 2020. Nagrody Kryształowej Brukselki w kategorii nauka otrzymały w tym roku także dwie pozostałe instytucje naukowe z wielkiej trójki: Uniwersytet Warszawski i Instytut Chemii Bioorganicznej PAN.
Nagroda indywidualna została przyznana w roku 2020 dwójce laureatów (https://youtu.be/nFFup3fX1sk?t=5412). Otrzymała ją prof. Magdalena Król z SGGW oraz dr Jacek Gajewski, pełnomocnik Dyrektora NCBJ i koordynator projektów międzynarodowych. To niezwykłe wyróżnienie, gdyż w gronie laureatów znalazł się menadżer nauki. Dyrektor Krajowego Punktu Kontaktowego programów badawczych UE, dr inż. Zygmunt Krasiński tak skomentował ten fakt: „Rola menadżerów nauki, rola brokerów technologii, jest ogromnie ważna na tym rynku badań innowacji, na tym światowym rynku. Dlatego mam ogromną satysfakcję… że w tegorocznym konkursie zwycięzcami… nagrody indywidualnej są zarówno lider naukowy światowej klasy jak i menadżer nauki. To jest znak czasu i te zawody powinny ze sobą ściśle współpracować”.
Dr Gajewski, dziękując za wyróżnienie powiedział m. in.: „Udało nam się w instytucie, przy dużej woli naszych dyrektorów, poprzedniego i obecnego… zbudować zespoły do obsługi, pisania i realizacji tych grantów… i im głównie dziękuję, bo bez nich nic bym sam nie zrobił. Razem mamy ponad 100 projektów międzynarodowych – już straciliśmy liczbę. Zwrócę też uwagę na pewne rozwiązania systemowe, które pozwalają osiągnąć sukces. Otóż mamy wewnętrzny program ’Future leaders’, w którym kształcimy nie tylko przyszłych liderów naukowych, ale także project managerów”.
Serdecznie gratulujemy Jackowi Gajewskiemu i wszystkim, którzy przyczynili się do pozyskania i realizacji grantów będących powodem nagrodzenia Instytutu!