News Date

1 września podpisano „Memorandum of Understanding” pomiędzy NCBJ a European XFEL GmBH dotyczące ewentualnego udziału Centrum Informatycznego Świerk (CIŚ) w przetwarzaniu danych generowanych w czasie prowadzenia eksperymentów naukowych na laserze na swobodnych elektronach w Hamburgu.

Dokument podpisali dyrektor zarządzający European XFEL GmbH, prof. Robert Feindenhans’l oraz dyrektor NCBJ prof. Krzysztof Kurek. W uroczystości podpisania porozumienia uczestniczyli wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Łukasz Szumowski oraz dyrektor zarządzająca i administracyjna European XFEL GmbH, dr Claudia Burger.

Eksperymenty naukowe i pomiary wykonywane na tak skomplikowanych urządzeniach jak XFEL generują ogromne ilości danych, które muszą być zapisane i przetworzone. Procesy te wymagają wielkich mocy obliczeniowych i kompetencji w budowie systemu zarządzania danymi i wykonywania na nich operacji. Centrum superkomputerowe CIŚ działające w NCBJ posiada kilkuletnie doświadczenie w tej dziedzinie zbudowane przede wszystkim w trakcie współpracy z genewskim instytutem CERN. CIŚ, mający status węzła Tier-2, jest jednym z głównych miejsc gromadzenia i obróbki danych dla detektora LHCb – jednego z czterech wielkich eksperymentów prowadzonych przy Wielkim Zderzaczu Hadronów LHC.

W podpisanym 1 września porozumieniu pomiędzy NCBJ i European XFEL GmbH zapisano, że strony podejmą wysiłki w celu rozeznania możliwości i potrzeb zdalnego przetwarzania danych związanych z badaniami prowadzonymi w Hamburgu. Przedmiotem działań będzie wstępny projekt architektury systemu zdalnego przetwarzania danych gwarantujący odpowiednie bezpieczeństwo i kontrolę dostępu. Elementy projektowanego systemu byłyby rozmieszone w NCBJ w Świerku. W ramach działań wstępnych planowane są m.in. testy wydajności łączy pomiędzy Świerkiem i Hamburgiem.

„Szacujemy, że eksperymenty XFEL będą generowały od kilkunastu do kilkudziesięciu petabajtów danych rocznie” – mówi dr inż. Adam Padee, kierownik Zakładu Technologii Informatycznych NCBJ, koordynator projektu ze strony polskiej. „Gdybyśmy część tych danych przechowywali i przetwarzali w Świerku to z jednej strony byłoby to istotne odciążenie infrastruktury obliczeniowej w Hamburgu, a z drugiej strony zwiększałoby bezpieczeństwo i sprawność obsługi danych dzięki wprowadzeniu dodatkowego centrum obliczeniowego.”

Po wstępnych przygotowaniach prace nad realizacją porozumienia rozpoczną się w ciągu najbliższych kilku miesięcy.

Centrum Informatyczne Świerk (foto: NCBJ)