Posiedzenie Senackiego Zespołu ds. Energetyki Jądrowej i OZE nt. polskiego reaktora 4. generacji
09-12-2024
„Projekt podstawowy polskiego reaktora 4. generacji gotowy! Czy Polska będzie miała własną technologię jądrową?” to temat posiedzenia Senackiego Zespołu ds. Energetyki Jądrowej i OZE, które odbyło się 6 grudnia 2024 r. w Senacie. W jego trakcie omówiono perspektywy budowy wysokotemperaturowego chłodzonego gazem (HTGR) reaktora „Pola”, którego projekt został właśnie ukończony przez zespół Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku, szeroko aspektowej współpracy międzynarodowej z nim związanej oraz możliwości jego zastosowania w ciepłownictwie i przemyśle.
W spotkaniu udział wzięli m.in. przedstawiciele Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku, dyrektor Krzysztof Kurek, prof. Mariusz Dąbrowski, dr Józef Sobolewski, przedstawiciele firm z branży energetycznej i ciepłowniczej, eksperci.
Przewodniczący zespołu senator Grzegorz Czelej poinformował, że w tym tygodniu zakończone zostały prace nad projektem podstawowym polskiego reaktora 4. generacji. „Jestem dumny jako Polak, że mamy tak nowoczesny projekt, jeden z najbardziej innowacyjnych w Polsce i Europie. Serdecznie gratuluję całemu zespołowi NCBJ” – powiedział senator Czelej. Dyrektor NCBJ prof. Krzysztof Kurek wyraził zadowolenie z ukończenia pierwszego etapu projektu, podkreślając , że bardzo ważne jest, iż powstał zespół naukowców, który taki projekt potrafił stworzyć. Józef Sobolewski, NCBJ, wyraził nadzieję, że „Pola” nie pozostanie jedynie na papierze, ale ten najnowocześniejszy europejski projekt zostanie zrealizowany. Podczas posiedzenia podkreślono, że projekt został opracowany we współpracy z partnerem japońskim i dzięki kooperacji z firmą Energoprojekt- Katowice. Mówiono też o jego olbrzymich możliwościach np. w zakresie produkcji nie tylko prądu czy ciepła technologicznego dla zakładów przemysłowych i ciepła komunalnego, ale wodoru czy e-paliw oraz innych zastosowań w poligeneracji.
Obecni na spotkaniu ambasador Francji Etienne de Poncins i pierwszy sekretarz i kierownik sekcji ekonomicznej ambasady Japonii Kamio Nobumitsu wyrazili gotowość do współpracy z Polską w budowie reaktora „Pola”.
Jak podsumował spotkanie senator Grzegorz Czelej, było ono okazją do wymiany poglądów między praktykami, którzy projektowali reaktor, a ekspertami z branży ciepłowniczej. Wynik tej dyskusji był krótki. Na pytanie, czy branża potrzebuje takich reaktorów, odpowiedź była jasna: „Kiedy będziemy mogli je kupić?”
Źródło: Senat Rzeczypospolitej Polskiej