Minister Energii powołał zespół doradczy, którego zadaniem jest analiza i przygotowanie warunków do wdrożenia wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych (HTR). Zespołowi przewodniczy prof. Grzegorz Wrochna. Kolejnym przedstawicielem NCBJ w tym gronie ekspertów jest dr Sławomir Potempski z Zakładu Energetyki Jądrowej i Analiz Środowiska NCBJ.
W ME 20 lipca 2016 r. odbyło się inauguracyjne posiedzenie oraz wręczenie nominacji ekspertom, którzy wejdą w jego skład zespółu ds. wysokotemperaturowych reaktorów jądrowych. Powołanie Zespołu to jednocześnie moment rozpoczęcia prac nad pierwszym, od czasu transformacji ustrojowej Polski, tak znaczącym programem badań nad nowymi technologiami reaktorowymi. Stawia to tym samym nasz kraj w gronie państw wdrażających najbardziej zaawansowane technologie jądrowe.
– Energetyka to dziedzina wymagającą planowania strategicznego. Dlatego równolegle do realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej, zdecydowaliśmy o zainicjowaniu intensywnych prac na rzecz zbadania potencjału rozwoju nowych technologii reaktorowych w Polsce – podkreśla Józef Sobolewski dyrektor Departamentu Energii Jądrowej ME.
Członkowie zespołu to doświadczeni eksperci w swoich dziedzinach z takich instytucji jak Narodowe Centrum Badań Jądrowych, Energoprojekt-Warszawa S A., czy Prochem S A. Ich zadaniem będzie przedstawienie rekomendacji najefektywniejszej ścieżki wykorzystania możliwości rodzimej nauki i biznesu w tym przedsięwzięciu oraz analizę potencjału rynkowego wdrożenia tej technologii, produkcji i sprzedaży.
Ministerstwo Energii podjęło decyzję o rozpoczęciu projektu oceny potencjału HTR z uwagi na możliwości, jakie daje ta technologia, a w szczególności jej ogromną wartość dla zastosowań przemysłowych, o charakterze kogeneracyjnym. HTR pracuje w bardzo wysokiej temperaturze rzędu 500-1000oC, co pozwala na wykorzystanie go przede wszystkim jako źródło ciepła przemysłowego. Pozwoli to m.in. w przyszłości na znaczną redukcję importu gazu ziemnego używanego jako źródła ciepła w przemyśle chemicznym.
– Chcemy by Polska budowała swoją przewagę konkurencyjną na zaawansowanych technologiach eksportowych, a nie taniej sile roboczej. HTR może być swoistą „ucieczką do przodu” na rynku paliw i energii – podkreśla Sobolewski.
Zainteresowanie udziałem w polskim przedsięwzięciu wyraziły już firmy brytyjskie i francuskie agencje rządowe. Prowadzono również rozmowy z brytyjskim Departamentem Energii i Zmian Klimatu, oraz amerykańskim Departamentem Energii. Przewodniczący zespołu, prof. Grzegorz Wrochna z NCBJ zaznacza, że na świecie powstało już kilka reaktorów badawczych w technologii HTR chłodzonych gazowym helem.
– Celem polskiego projektu jest wdrożenia takich reaktorów jako źródła ciepła dla przemysłu. Jednocześnie chcemy jednak prowadzić prace badawcze nad jeszcze bardziej nowatorskimi rozwiązaniami. Tak właśnie powinna wyglądać efektywna współpraca nauki z przemysłem: duże inwestycje w sprawdzonych technologiach powinny napędzać wdrożenia pilotażowe nowych technologii i prace badawcze nad technologiami przyszłości. – wyjaśnia prof. Wrochna.