Dziś, 26 kwietnia br., w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) odbyło się spotkanie naukowców zainteresowanych badaniami z wykorzystaniem Europejskiego Lasera na Swobodnych Elektronach (European XFEL). Instytut ze Świerku jest udziałowcem tego międzynarodowego projektu o całkowitej wartości ponad 1,22 miliarda euro. Dzięki temu Polska stanie się w nieodległej przyszłości współwłaścicielem unikatowej infrastruktury badawczej oraz wszystkich, uzyskanych dzięki niej, przyszłych odkryć i wyników prac doświadczalnych.
We wtorek, 26 kwietnia br., do Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) w Świerku przybyli polscy naukowcy zainteresowani prowadzeniem badań z wykorzystaniem jednej z najnowocześniejszych na świecie wielkich infrastruktur badawczych – rentgenowskiego lasera na swobodnych elektronach – European XFEL, powstającego w okolicy ośrodka badawczego Deutsches Elektronen Synchrotron (DESY) w Hamburgu. Wśród kilkudziesięciu uczestników spotkania byli przedstawiciele takich dyscyplin jak fizyka fazy skondensowanej, biochemia, biofizyka czy krystalografia z Instytutu Fizyki PAN, Instytutu Biofizyki i Biochemii PAN, Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie, SGGW, Wydziału Chemii UW obok fizyków z Politechniki Warszawskiej, NCBJ, AGH, uniwersytetów w Kielcach i w Białymstoku oraz fizyków, elektroników i specjalistów z zakresu techniki laserowej z WAT. Kluczowa była obecność przedstawicieli MNiSzW, które zaopiniuje wnioski o dofinansowanie projektów przeprowadzanych w przyszłości przez polskich badaczy z użyciem lasera.
„Po uruchomieniu European XFEL, co ma nastąpić już w przyszłym roku, będziemy mogli przeprowadzać eksperymenty o jakich do tej pory mogliśmy tylko pomarzyć. Spodziewamy się, że urządzenie to da nam dostęp do wiedzy, która dziś jest nieosiągalna. Wspólnie chcemy pracować nad opracowywaniem innowacyjnych lekarstw, poznawać molekularne mechanizmy funkcjonowania komórek, filmować procesy reakcji chemicznych jak również wynaleźć nowe materiały dla przemysłu” – tłumaczy prof. Krzysztof Kurek, dyrektor NCBJ – „choć laser jest jeszcze w fazie budowy i przygotowywania do uruchomienia to już można wskazać wiele korzyści dla Polski z udziału w tym przedsięwzięciu. Doskonałym przykładem jest Politechnika Wrocławska, która obecnie dysponuje zespołem ekspertów zajmujących się bezpieczeństwem eksploatacji dużych systemów kriogenicznych”.
NCBJ, jako pierwsze z dwunastu udziałowców European XFEL, we współpracy z krajowymi i zagranicznymi podwykonawcami, z powodzeniem ukończyło większość zakontraktowanych zadań, m.in. budowę linii kriogenicznej do transportu ciekłego helu w stanie nadkrytycznym oraz dwa kriostaty niezbędne do testowania kluczowych komponentów akceleratora – niobowych rezonatorów nadprzewodzących. To było zadanie tzw. „grupy wrocławskiej” (Politechnika Wrocławska, Wrocławski Park Technologiczny, Kriosystem). Oprócz niej w budowę akceleratora zaangażowani są naukowcy, inżynierowie i technicy z Krakowa (Instytut Fizyki Jądrowej PAN) oraz ze Świerku k. Warszawy (NCBJ). Grupa krakowska zakończyła testowanie 816 rezonatorów nadprzewodzących 1,3 kHz oraz przetestowała ponad 80% kompletnych modułów akceleratora. To właśnie ta grupa odpowiadała za ostateczne pomiary parametrów pracy modułów przyspieszacza przed zainstalowaniem ich pod ziemią. Specjaliści z NCBJ zajmowali się z kolei wytworzeniem i testowaniem absorberów wyższych, szkodliwych częstotliwości (modów) pola elektromagnetycznego – dostarczono je w przewidzianej ilości 108 sztuk. Co więcej, NCBJ dostarczyło do montażu także 1648 specjalnych anten – sprzęgaczy szkodliwych modów oraz 824 anteny do diagnozowania pola elektromagnetycznego w strukturach przyspieszających. W tym roku po raz pierwszy w NCBJ przeprowadzono analizę gazów resztkowych w obecności pierścieni ceramicznych używanych w absorberach, po pełnym cyklu wygrzewania z uzyskaniem ultra-wysokiej próżni. To niezbędny zabieg przygotowawczy przeprowadzany na komponentach akceleratorów nadprzewodzących, gdzie wymogi higieny próżniowej są nieporównanie bardziej wyśrubowane niż ma to miejsce w przypadku „klasycznych” akceleratorów nienadprzewodzących (w tym większości komercyjnych). Do tej pory testy gazów resztkowych na dostarczonych przez NCBJ absorberach przeprowadzali niemieccy eksperci z ośrodka Deutsches Elektronen Synchrotron (DESY) w Hamburgu.
Laser na swobodnych elektronach XFEL (X-ray Free Elektron Laser) to jedna z największych instalacji badawczych na świecie. W tunelach o łącznej długości 5,8 kilometra, prowadzących z DESY zainstalowana zostanie specjalistyczna aparatura – część akceleratorowa, umożliwiająca przyspieszanie elektronów, część „optyczna” – umożliwiająca uformowanie wiązek spójnego promieniowania rentgenowskiego oraz stanowiska do eksperymentów naukowych. Aktywność polskich ekspertów nie ogranicza się tylko do części akceleratorowej. Najnowszy kontrakt pomiędzy NCBJ a European XFEL, podpisany w grudniu 2015, przewiduje wykonanie w najbliższym czasie przez NCBJ, wartych setki tysięcy euro komponentów układów sterujących urządzeniami zainstalowanymi w końcowych odcinkach rentgenowskich linii optycznych oraz w obrębie sześciu pierwszych stanowisk badawczych.
Planuje się zakończenie budowy lasera do końca 2016 roku, a uzyskanie pierwszej wiązki użytkowej będzie miało miejsce ok. połowy roku 2017. Urządzenie będzie generowało 27 tysięcy razy na sekundę ultrakrótkie impulsy światła laserowego o natężeniu miliardy razy przewyższającym intensywność wiązek emitowanych przez najlepsze konwencjonalne źródła promieniowania rentgenowskiego.
Laser na swobodnych elektronach przewyższa konwencjonalne lasery jasnością i krótkim czasem trwania impulsu oraz możliwością strojenia w szerokim zakresie długości fali. Zakres ten obejmuje długości od milimetrów (tzw. promieniowanie THz – terahercowe) aż do nanometrów (miliardowych części metra). Jest to szczególnie istotne dla doświadczeń wymagających dużej liczby całkowitej uczestniczących fotonów. Takimi są np. doświadczenia nad zjawiskami o niskim prawdopodobieństwie zachodzenia albo przeprowadzanych dla rozrzedzonych próbek (np. w eksperymentach z roztworami lub z materiałem biologicznym). Z drugiej strony, jest to także pożądane dla zastosowań technologicznych związanych np. z naświetlaniem i modyfikowaniem powierzchni, gdzie duża moc średnia oznacza wysoką wydajność urządzenia. Lasery na swobodnych elektronach wpłyną więc na rozwój wielu dziedzin nauki takich jak fizyka materii skondensowanej, nauki materiałowe, chemia, biochemia, biologia i medycyna. Wykorzystanie nowego silnego źródła promieniowania o unikatowych własnościach, wraz z infrastrukturą, umożliwi opracowanie nowych metod i technologii jutra prowadzących do głębokich przekształceń w wielu dziedzinach życia.
Więcej o projekcie European XFEL: www. xfel. eu