News Date

XII finał konkursu NCBJ i IF PAN "Fizyczne Ścieżki" stał na wyjątkowo wysokim poziomie. W niedzielę, 2 kwietnia, laureaci odebrali nagrody na uroczystości w Centrum Nauki Kopernik. Dla najlepszych były to mini komputery.

W weekend 1-2 kwietnia odbył się finał XII dorocznego konkursu dla uczniów szkół ponadpodstawowych "Fizyczne Ścieżki". Uczestnicy tradycyjnie startowali w trzech kategoriach:  pokazu zjawiska fizycznego, eseju i pracy naukowej. W pierszej z nich nagrodzono równorzednymi pierwszymi nagrodami uczniów z Leżajska, Śremu i zespół z Dębicy. W swoich pokazach zaprezentowali oni zjawiska optyczne, komorę mgłową i pułapkę jonową Paula. W kategorii esej pierwszą nagrodę wywalczył tekst licealisty z Zielonej Góry o związkach fizyki i matematyki. W kategorii pracy naukowej nie było pierwszej nagrody, a dwie drugie powędrowały do Wielunia i Płocka za prace o pomiarze grubości włosa i o prądach w graniastosłupach foremnych. W niedzielę laureaci odebrali nagrody na uroczystości w Centrum Nauki Kopernik. Dla najlepszych były to mini komputery ufundowane przez sponsora konkursu, firmę Format. Nagrodzeni mieli okazję zaprezentować swoje prace licznie zgromadzonej publiczności CNK, która jak zwykle okazała się najbardziej wymagającym recenzentem. Więcej informacji o konkursie, finale oraz listę nagrodzonych można znaleźć na stronie www "Fizycznych Ścieżek".

Katarzyna Prus, Filip Olechowski, Jakub Żurek, pokaz pt. „Nadprzyrodzone moce konstruktorów? Nie! To tylko pułapka Paula”
Marcin Wachowiak, pokaz pt. „Komora mgłowa: niezwykłe ślady cząstek elementarnych”
Michał Majewski, pokaz pt. „Optyczna Nutella”
Sebastian Deręgowski, Michał Kolankiewicz, Jakub Żbikowski, praca naukowa pt. „Prądy w graniastosłupach foremnych”