Ogłoszono wyniki XVII edycji konkursu Fizyczne Ścieżki, który jest organizowany przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych i Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk. Podczas dwudniowego finału tegorocznej edycji, laureaci prezentowali prace w kategoriach: Praca Naukowa, Esej i Pokaz Zjawiska Fizycznego. Zdobywcom I, II i III miejsca przyznano nagrody pieniężne, jak również przekazano środki na wyposażenie szkolnych pracowni opiekunom naukowym. Po raz pierwszy przyznana została również nagroda im. prof. Ludwika Dobrzyńskiego dla nauczyciela będącego opiekunem uczestnika konkursu.
W dniach 20–21.04.2022 r. odbył się w formie zdalnej finał XVII edycji konkursu Fizyczne Ścieżki. Po rozmowach z autorami prac, a następnie wnikliwych obradach, jurorzy wyłonili laureatów w poszczególnych kategoriach:
w kategorii Praca Naukowa:
- I miejsce
Dawid Bugajewski „Poszukiwanie rozwiązań równania Schrödingera w postaci szeregów potęgowych wraz z zastosowaniami”
I Liceum Ogólnokształcące im. Oskara Kolberga w Kościanie - II miejsce
Daniel Kmiecik „Mostek Wheatstone’a – zastosowania kiedyś i dziś”
Zespół Szkół Ekonomiczno-Chemicznych w Trzebini - III miejsce
Artur Panek „Badanie wpływu oporu tocznego na zużycie energii pojazdu”
V Liceum Ogólnokształcące w Bielsku-Białej - Wyróżnienie
Bartosz Czyżewski, Michał Słodki, Aleksandra Tomczak „Termodynamika w lodówce”
LO im. Marszałka Stanisława Małachowskiego w Płocku
w kategorii Esej:
- I miejsce
Anna Sidoruk „Jak ci się nie podoba rzeczywistość, to sobie idź gdzie indziej”
Zespół Szkół Zawodowych Nr 1 i II Liceum Ogólnokształcące we Włodawie - II miejsce
Dominika Krasucka „Co jest prawdą w świecie wielu światów?”
III LO z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni - II miejsce
Olga Ociepa „Nieliniowcy na statku Tezeusza”
Waldorfskie Liceum Ogólnokształcące im. Cypriana Kamila Norwida w Bielsku-Białej
w kategorii Pokaz Zjawiska Fizycznego:
- II miejsce
Oliwia Morga, Igor Podgórniak „Świeczka i jej (nad)zwyczajny płomień”
I LO im. T. Kościuszki w Wieluniu - III miejsce
Mikołaj Pętlicki, Maciej Szewczyk, Michał Wojtaczka „Kiedy wszystko się wali? Wpływ częstotliwości na zachowanie wież o różnej wysokości.”
I Liceum Ogólnokształcące im. Stanisława Żeromskiego w Jeleniej Górze
Podczas tegorocznej edycji Fizycznych Ścieżek, po raz pierwszy przyznano nagrodę im. prof. dr hab. Ludwika Dobrzyńskiego. Zgodnie z ideą nagrody przyznawana jest ona tym nauczycielom, którzy z wyjątkowym zaangażowaniem wspierają rozwój naukowy swoich podopiecznych uczestniczących w konkursie Fizyczne Ścieżki a dzięki ich merytorycznej opiece ich podopieczni wyróżniają się w zmaganiach konkursowych zdobywając tytuł laureata.
W tym roku wpłynęły 3 kandydatury które zostały poddane pod głosowanie powołanej przez Komitet Organizacyjny Konkursu Kapituły. Członkowie Kapituły po zapoznaniu się z tegorocznymi wnioskami kandydatur i towarzyszącymi im uzasadnieniami po dyskusji przegłosowali kandydatury. Kapituła jednogłośnie, zdecydowała przyznać tegoroczną nagrodę im. prof. dr hab. Ludwika Dobrzyńskiego Pani mgr Zenonie Stojeckiej.
Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego przyznał nagrody pieniężne zdobywcom I, II i III miejsc odpowiednio w wysokości: 2000, 1700 i 1350 zł.
Organizatorzy Konkursu, doceniając również pracę nauczycieli i opiekunów naukowych przeznaczyli nagrody pieniężne dla szkół w wysokości 1250 zł na wyposażenie pracowni fizycznych. Obdarowanych zostało 8 placówek.
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i zapraszamy do kolejnej edycji konkursu Fizyczne Ścieżki. Wszystkich miłośników fizyki zachęcamy do śledzenia informacji na oficjalnej stronie konkursu www.fizycznesciezki.pl