News Date

W dniu 5 lipca NCBJ podpisało list intencyjny z Fabryką Kotłów SEFAKO S.A. w sprawie współpracy w zakresie prowadzonej w Instytucie działalności badawczo-rozwojowej dotyczącej opracowania opisu technicznego badawczego wysokotemperaturowego reaktora jądrowego chłodzonego gazem. Zadaniem SEFAKO będzie zaprojektowanie i w przypadku podjęcia decyzji o rozpoczęciu inwestycji, zbudowanie Zespołu Urządzeń Reboilera w części konwencjonalnej instalacji.

Profesor Krzysztof Kurek, dyrektor NCBJ oraz pan Jacek Boruciński, prezes Zarządu Fabryki Kotłów SEFAKO S.A. podpisali dziś w Świerku list intencyjny o współpracy reprezentowanych przez nich Instytucji. Zadaniem SEFAKO będzie zaprojektowanie i zbudowanie konwencjonalnego Zespołu Urządzeń Reboilera służącego do odseparowania wysokotemperaturowego czynnika w postaci pary wodnej dla potrzeb zewnętrznego obiegu przemysłowego, od zasilanego z wytwornicy pary obiegu wtórnego. Urządzenie ma być elementem badawczego reaktora wysokotemperaturowego chłodzonego gazem (HTGR), nad którym trwają prace badawczo-rozwojowe w NCBJ w ramach przedsięwzięcia finansowanego przez Ministerstwo Edukacji i Nauki kwotą 60 000 000,00 zł brutto w latach 2021 – 2024.

„Samo urządzenie ma za zadanie odseparowanie pary wysokotemperaturowej podawanej do przyszłego odbiorcy przemysłowego od pary wysokotemperaturowej mającej kontakt z helem z obiegu pierwotnego reaktora HTGR” - wyjaśnia Jerzy Zep kierujący projektem HTGR w NCBJ. „Reboiler wraz z urządzeniami towarzyszącymi musi być jednostkowo zaprojektowany na potrzeby NCBJ i dostosowany do wymaganych parametrów pracy, stąd SEFAKO współpracuje z Centralnym Biurem Konstrukcji Kotłów z Tarnowskich Gór.”  

Fabryka Kotłów SEFAKO w Sędziszowie jest wiodącym polskim producentem kotłów energetycznych, posiadającym wiedzę i wieloletnie doświadczenie w zakresie projektowania i konstrukcji urządzeń energetycznych. 

Jacek Boruciński i Krzysztof Kurek podpisują list intencyjny
Od lewej: Hubert Smorąg, Jacek Boruciński, Krzysztof Kurek i Jerzy Zep