News Date

Wicepremier, Minister Gospodarki RP Janusz Piechociński w Świerku
Wicepremier, Minister Gospodarki RP
Janusz Piechociński

Wicepremier, Minister Gospodarki RP Janusz Piechociński, wziął udział w III Forum Gospodarczym Powiatu Otwockiego zorganizowanym w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ).

III Forum Gospodarcze Powiatu Otwockiego zakończyło się wielkim sukcesem. Zorganizowane w Parku Naukowo-Technologicznym Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCB) wydarzenie jest dowodem na skuteczne łączenie przez NCBJ świata nauki, biznesu oraz integracji różnych lokalnych i międzynarodowych środowisk. Wśród gości przybyłych do Świerku w miniony piątek, 4 września br, był m.in. Wicepremier, Minister Gospodarki Janusz Piechociński. Jako honorowy gość, nie tylko wziął udział w panelu dyskusyjnym, wręczył nagrody podczas II Gali Biznesu Powiatu Otwockiego ale również rozmawiał z dyrekcją NCBJ na temat możliwości dalszego rozwoju tego największego instytutu badawczego w Polsce.

„Jesteśmy dumni, że na terenie naszego instytutu miało miejsce tak ważne wydarzenie dla Powiatu Otwockiego. Jest ono potwierdzeniem tego, że Świerk to nie tylko badania, ale to również miejsce prawdziwego spotkania nauki z biznesem” – mówi prof. dr hab. Grzegorz Wrochna, dyrektor NCBJ – „ukończony projekt Parku Naukowo-Technologicznego staje się lokalnym centrum gospodarki opartej na wiedzy dla regionu Otwocka”.

Park Naukowo-Technologiczny, współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w Ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013, stanowić będzie zaplecze dla szybkiego wdrażania wyników badań naukowych do gospodarki. Podstawowym zakresem działalności będzie rozwój technologii jądrowych z wykorzystaniem ich w przemyśle, medycynie, energetyce, ochronie środowiska, biologii i inżynierii materiałowej. To właśnie tu zarówno naukowcy jak i przedsiębiorcy otrzymają kompleksowe usługi doradcze i prawne, których celem jest rozwój przedsiębiorczości i komercjalizacja innowacyjnych rozwiązań. Przykładem takich działań jest powołanie spółki typu spin-out „ImagineRT”, która zajmuje się projektowaniem i budową detektorów radiograficznych.

W nowo powstałym budynku Parku Naukowo-Technologicznego w Świerku znajdzie miejsce osiem specjalistycznych laboratoriów: elektroniki odpornej na promieniowanie, badań radiograficznych dla mikroukładów, nanomechanicznych, testów starzeniowych ferrimagnetyków, radiacyjnej modyfikacji materiałów, MEMS (testowanie układów mikro elektro-mechanicznych), clean room w klasie ISO 8.

„Goście byli pod wielkim wrażeniem zmian jakie dokonały się w Świerku” – podkreśla Zbigniew Gołębiewski, zastępca dyrektora NCBJ da Ekonomiczno-Rozwojowych – „spotęgowaliśmy je mówiąc o naszych planach na przyszłość. Pan Premier Janusz Piechociński był szczególnie zainteresowany produkowanymi u nas radioizotopami i akceleratorami  do radioterapii. Mamy nadzieję, że to właśnie one staną się jednym z najważniejszych punktów rozmów handlowych planowanych jeszcze w tym miesiącu przez Ministerstwo Gospodarki z naszymi partnerami w Iranie”.

Więcej informacji:

http://piechocinski.blog.onet.pl/2015/09/04/forum-gospodarcze-w-otwocku/

http://fgpo.wsge.edu.pl/

 

Wicepremier, Minister Gospodarki RP Janusz Piechociński w Świerku