Tytuł projektu: Projektowanie Ulepszonych Szkieł Metalicznych
Akronim: METGLAS
Główny wykonawca: dr Silvia Bonfanti
Nr kontraktu: FENG.02.02-IP.05-0177/23
Typ projektu: FIRST TEAM Fundacji na rzecz Nauki Polskiej współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków 2. Priorytetu Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027 FENG
Czas trwania: 01.02.2025 - 31.01.2028
Kwota dofinansowania: 4 000 000,00 PLN
Całkowity koszt projektu: 4 000 000,00 PLN
Opis:
Szkła metaliczne są uznawane za jedne z najbardziej innowacyjnych materiałów ze względu na swoje unikalne właściwości. Znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, jednak ich złożony skład chemiczny oraz skomplikowane procesy produkcyjne stanowią istotne wyzwania. Celem niniejszego projektu jest opracowanie nowoczesnego podejścia opartego na informatyce materiałowej oraz rozwój nowych metod obliczeniowych do projektowania trwałych szkieł metalicznych.
Proces badawczy będzie realizowany we współpracy z międzynarodowym partnerem naukowym, prof. Michaelem Falkiem z Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa (USA), który wniesie ekspercką wiedzę z zakresu modelowania materiałów. Wyniki obliczeń będą weryfikowane eksperymentalnie. Synteza materiałów zostanie przeprowadzona metodą rozpylania wspomaganego polem magnetycznym w postaci cienkich warstw, które następnie będą badane z użyciem nanoindentacji w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ).
Kluczowym elementem strategii projektu jest utworzenie w NCBJ zespołu specjalizującego się w technologiach przyrostowych (additive manufacturing, AM). Wymaga to zakupu nowoczesnej drukarki 3D, niezbędnej do sprawnej realizacji projektu oraz wytwarzania materiału w bardziej realistycznej skali. Niezwykle istotna będzie również współpraca z krajowym partnerem przemysłowym, firmą AMAZEMET, która posiada rozległe doświadczenie w metodach AM, szczególnie w zakresie produkcji specjalistycznych proszków metalicznych.
Bezpośrednie rezultaty projektu to: (i) opracowanie nowych szkieł metalicznych o potencjalnym zastosowaniu m.in. w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, elektronice użytkowej i medycynie, oraz (ii) rozwój zastosowań technologii AM do wytwarzania materiałów o złożonym składzie chemicznym.