Czym się zajmujemy?
Zakład realizuje zadania związane z projektowaniem i przygotowaniem elektroniki i układów detekcji promieniowania jonizującego, wykorzystywanych w eksperymentach naukowych lub w prototypowych rozwiązaniach przemysłowych. Zajmujemy się prowadzeniem prac naukowo-badawczych i wdrożeniowych z zakresu technik detekcyjnych promieniowania jądrowego, elektronicznej aparatury jądrowej, systemów pomiarowych oraz systemów sterowania i kontroli wraz z oprogramowaniem, w zastosowaniach do eksperymentów fizycznych, kontroli granic oraz medycyny nuklearnej. Oferujemy wsparcie w projektach realizowanych przez NCBJ, zarówno w ramach działania Instytutu, jak i we współpracy z innymi organizacjami krajowymi i międzynarodowymi.
Elektronicy integrują systemy pomiarowe i diagnostyczne w prowadzonych pracach doświadczalnych. Programiści zapewniają adekwatne wsparcie dla realizowanych zadań, od oprogramowania układów scalonych, aż do graficznego interfejsu użytkownika. Obecność fizyków umożliwia specjalizację i koncentrację wysiłków na tematach związanych z zastosowaniami elektroniki fizyki doświadczalnej, zwłaszcza związanej z detekcją promieniowania jądrowego. Wsparcie dla zakładu zapewniają technicy, którzy mając do dyspozycji wiedzę, doświadczenie oraz adekwatne zaplecze warsztatowe podejmą się realizacji nawet najbardziej wymyślnych stanowisk eksperymentalnych. Dwie pracownie izotopowe oraz dwie pracownie akceleratorowe, wyposażone w aparaturę spektrometryczną promieniowania gamma oraz dysponujące trzema generatorami neutronów D-T, zapewniają możliwość bezpośredniego testowania budowanych układów.
Obecnie prace w zakładzie realizowane są w ramach zespołów tematycznych:
Pracownia zajmuje się zagadnieniami związanymi z zastosowaniem promieniowania RTG. Na początku dekady pracowała nad budową lamp RTG., obecnie zespół koncentruje się na ich zastosowaniach. Ostatnie lata to owocna współpraca z partnerem komercyjnym. Zdobyte doświadczenia we wdrażaniu rozwiązań przemysłowych, a w szczególności umiejętność pokonywania przeszkód administracyjnych i prawnych dyskontowane jest lokalnie, w NCBJ, gdzie grupa stała się cennym zasobem przy realizacji projektów.
Zespół badawczy do realizacji prac związanych z wykorzystaniem technik Neutronowej Analizy Aktywacyjnej.
Głównym celem zespołu jest zastosowanie technik związanych z Neutronową Analizą Aktywacyjną w przemyśle, a w szczególności w przemyśle wydobywczym (poszukiwania złóż surowców naturalnych). Zespół prowadził badania rozwojowe dla takich firm jak KGHM Polska Miedź SA oraz PGNiG.
W celu realizacji zadań o tak wysokim stopniu złożoności z pogranicza dedykowanej elektroniki, technik pomiarowych jak i różnego rodzaju prac konstrukcyjnych, projektowych oraz budowalnych w zespole wyodrębnione są trzy grupy specjalistów: fizyków, elektroników i techników. Koordynacja prac między tymi grupami pozwala na pomyślną realizację nawet najbardziej skomplikowanych zadań, polegających na aplikacji rozwiązań naukowych na potrzeby przemysłu. W skład zespołu wchodzi obecnie 10 osób:
- grupa fizyków (4 osoby)
- grupa elektroników (3 osoby)
- grupa techników (3 osoby)
W zespole prowadzone są obecnie prace związane z:
- prototypowaniem, budową i rozwojem analizatorów wielokanałowych
- budową sondy dozymetrycznej
- projektowaniem i testowaniem elektroniki wysokotemperaturowej
- zastosowaniem techniki druku 3D na potrzeby fizyki i przemysłu
Zespół posiada dostęp do:
- szerokiej bazy detektorów promieniowania gamma i neutronowego
- elektroniki pomiarowej oraz systemu analizy danych (również w postaci dedykowanych serwerów obliczeniowych), pozwalających odczytywać i przetwarzać uzyskane wyniki
- generatorów neutronów
- szerokiej bazy źródeł promieniotwórczych (w tym odpornych na wysokie temperatury)
- narzędzi do projektowania i rozwoju elektroniki
- komory klimatycznej o dużej objętości
- stanowiska do badań odporności wibracyjnej
- drukarek 3D
- bogatego zaplecza warsztatowego
Do kompetencji zespołu należy również tworzenie oprogramowania implementowanego w urządzeniach (firmware), analitycznego (software) jak i graficznych interfejsów użytkownika.
Zespół otwarty jest na nowe wyzwania i stawiane przed nim zadania. Wszystkie osoby zainteresowane współpracą jak również kandydatów do pracy oraz studentów i stażystów, zapraszamy do kontaktu z kierownikiem zespołu:
mgr Łukasz Kaźmierczak
Zespół realizuje zadania w trzech projektach.
1. X-FEL
Prace montażowe i kontrola jakości modułów z terminalami PLC do sterowania liniami eksperymentalnymi SASE2, SASE2 i SASE3.
Jest to zamówienie komercyjne, będące polskim wkładem rzeczowym do zakończonego w 2017-tym roku projektu X-FEL. X-FEL GMBH wyraża zainteresowanie kolejnym kontraktem w roku 2020-tym, na dostawę 50 modułów wraz z zapewnieniem wsparcia technicznego.
2. PolFEL
Polski laser na swobodnych elektronach jest wielką inwestycją NCBJ, planowaną na lata 2018-2022, z budżetem 118 milionów PLN.
Obszary, w których zaangażowany jest zespół to:
- Sterowanie polem w.cz. (LLRF)
- Elektronika dla diagnostyki wiązki
- Elektronika sys. bezpieczeństwa:
- Bezpieczeństwo personelu
- Bezpieczeństwo maszyny
- Bezpieczeństwo radiacyjne (systemy aktywne)
- Komputerowy system sterowania i diagnostyki
- Obsługa IT
3. ESS
Obecnie zespół realizuje zadanie dostarczenie 80 systemów LLRF dla sekcji M-Beta (36) i dla H-Beta (44) oraz wybranych urządzeń pomocniczych w ramach polskiego wkładu rzeczowego dla źródła neutronów ESS Umowa jest realizowana w konsorcjum PEG (Polish Electronic Group):
- NCBJ (lider konsorcjum)
- Politechnika Warszawska
- Politechnika Łódzka
Osoby zainteresowane współpracą (w jakiejkolwiek formie) prosimy o kontakt z dr. inż. Jarosławem Szewińskim (Jaroslaw.Szewinski@ncbj.gov.pl)
Kontakt
Andrzeja Sołtana 7,
05-400 Otwock - Świerk
tel. +48 22 273 1603
e-mail: TJ2@ncbj.gov.pl