Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 6 grudnia 2023 r. zmarł śp. prof. dr hab. Ryszard Sosnowski.
Profesor Sosnowski był współtwórcą środowiska badań eksperymentalnych w dziedzinie fizyki wysokich energii w Warszawie, autorytetem i wychowawcą dla pokoleń fizyków, twórczym uczestnikiem wielkich międzynarodowych eksperymentów w dziedzinie fizyki cząstek. Przez wiele lat przewodniczył Radzie Naukowej Instytutu Problemów Jądrowych, a następnie Narodowego Centrum Badań Jądrowych. Był członkiem Polskiej Akademii Nauk i reprezentował Polskę w Radzie CERN. Za swoje zasługi został uhonorowany Medalem Mariana Smoluchowskiego, Krzyżem Oficerskim, a następnie Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Jednak przede wszystkim Profesor Sosnowski był wspaniałym, pogodnym, życzliwym człowiekiem. Będzie nam Go bardzo brakowało! Najszczersze wyrazy współczucia przekazujemy Jego najbliższym.
Dyrekcja i Rada Naukowa
Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Uroczystości pogrzebowe odbędą się 19 grudnia o godzinie 11:00 w Kościele Ewangelicko-Augsburskim przy ulicy Puławskiej 2a w Warszawie. Po nabożeństwie nastąpi przejazd na Cmentarz przy ulicy Młynarskiej i złożenie urny do grobu rodzinnego.
Autobus ZTS na pogrzeb Profesora Sosnowskiego odjedzie ze Świerka o godzinie 09.45, przejedzie na uroczystość do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego na ul. Puławskiej 2a, a następnie na Cmentarz przy ulicy Młynarskiej.
Rodzina prosi, by zamiast kwiatów przekazać datki na remont Cmentarza.
Prof. Ryszard Sosnowski
Prof. Ryszard Sosnowski urodził się w Białowieży 5 stycznia 1932 roku. Część nauk szkolnych pobierał w Pułtusku, w szkole znanej z książki “Wspomnienia niebieskiego mundurka”. Później odbył studia na Wydziale Matematyki i Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, które ukończył w roku 1955, ale pracował już jako asystent od czwartego roku studiów.
W latach 1957–1958 pracował w Zjednoczonym Instytucie Badań Jądrowych w Dubnej, następnie został pracownikiem Instytutu Badań Jądrowych w Warszawie w Pracowni Spektroskopii Jądrowej.
Po pobycie na Uniwersytecie Moskiewskim uzyskał stopień doktora w roku 1960, a następnie do roku 1961 przebywał w Europejskim Ośrodku Badań Jądrowych (CERN) w Genewie, z którym utrzymywał kontakty przez długie lata. Po powrocie z CERN-u rozpoczął pracę w eksperymentach używających komór pęcherzykowych, szczególnie współpracując z międzynarodowym zespołem kierowanym przez prof. Douglasa Morrisona. Przez dwie kadencje (1970 – 1973 oraz 1977 – 1981) był kierownikiem Zakładu Fizyki Wysokich Energii w IBJ. W 1971 roku wspólnie z prof. Grzegorzem Białkowskim wydał książkę “Cząstki elementarne”, która przez wiele lat była “Biblią” zwłaszcza dla młodszych pracowników.
W połowie lat 70 nawiązał kontakty z zespołem prof. Gerharda Fischera przygotowującym eksperyment Split Field Magnet na akceleratorze zderzających się protonów – ISR. Eksperyment ten przyniósł wiele nowych wyników zarówno w nowej wtedy dziedzinie produkcji cząstek powabnych jak i przypadków, w których występują cząstki o dużym pędzie poprzecznym.
Od 1976 był członkiem korespondentem, od 1986 członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk. W latach 1990-1992 był członkiem Prezydium PAN, w latach 1978–1983 zastępcą sekretarza Wydziału III Nauk Matematycznych, Fizycznych i Chemicznych PAN. Od roku 2009 był członkiem Polskiej Akademii Umiejętności. Przez wiele lat był przedwodniczącym Rady Naukowej najpierw IPJ, a następnie NCBJ.
Szczególnie należy też zaznaczyć Jego wkład w przystąpienie Polski do CERN-u, co zostało osiągnięte w roku 1991. W latach 1991–2004 był naukowym przedstawicielem Polski w Radzie CERN.
W roku 1994 otrzymał Medal Mariana Smoluchowskiego, w 1984 został odznaczony Krzyżem Oficerskim, w 1996 Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Można by długo jeszcze wymieniać osiągnięcia naukowe i inne prof. Sosnowskiego, ale pozwolę sobie tu zakończyć.
Znałem prof. Sosnowskiego osobiście od wielu lat, miałem z Nim często do czynienia najpierw w sprawach naukowych, w czym zawsze bardzo chętnie pomagał, a dużo później, gdy byłem kierownikiem tego samego zakładu co On przedtem, również w wielu innych.
Pasją Ryśka była jazda na nartach i kilka razy na konferencjach miałem okazję z nim jeździć.
Był również utalentowanym rysownikiem i kilka razy umieszczał swe rysunki w prezentacjach wygłaszanych na konferencjach, co niezmiernie podobało się uczestnikom.
Ja sam, a myślę też, że wiele osób, które miały z Nim do czynienia, będę zawsze gorąco Go wspominać.
Maciej Górski, Zakład Fizyki Wielkich Energii NCBJ
Wielce Szanowny Panie Dyrektorze,
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu Profesora Ryszarda Sosnowskiego, wybitnego fizyka polskiego, uznanego w skali międzynarodowej autorytetu w dziedzinie fizyki jądrowej oraz fizyki cząstek elementarnych – a dla nas serdecznego Kolegi, zawsze życzliwie nam pomagającemu w pracach zespołu koordynującego współpracę polskich ośrodków badawczych ze Zjednoczonym Instytutem Badań Jądrowych w Dubnej. Był jednym z głównych organizatorów współpracy polskich instytucji naukowych z ZIBJ. Ryszard świetnie znał ten Instytut, gdyż był, razem z Profesorami Danyszem, Pniewskim oraz Niewodniczańskim w gronie polskich fizyków, którzy w roku 1956 współtworzyli ten międzynarodowy ośrodek badawczy. Później, dla Niego i wielu innych fizyków otworzyła się możliwość dalszego rozszerzenia swoich badań w CERN. Kontynuował jednak swoją współpracę z ZIBJ – w latach 1970–2008 był członkiem Rady Naukowej ZIBJ, zaś przez wiele lat pomagał nam, jako członek Komisji Pełnomocnego Przedstawiciela Rządu RP w ZIBJ. Z Jego opinią bardzo liczyła się Dyrekcja ZIBJ, co istotnie przyczyniło się do efektywnego wykorzystania części polskiej składki członkowskiej ZIBJ na badania naukowe prowadzone w Polsce i było znaczącym wsparciem badań prowadzonych przez polskich naukowców w ZIBJ. Profesor Sosnowski miał wielu przyjaciół w ZIBJ, o czym świadczą m.in. listy kondolencyjne od Dyrekcji ZIBJ – Profesorów Grigorija Trubnikova, Victora Matveeva oraz Michaiła Itkisa, skierowane na nasze ręce.
Proszę przyjąć od nas i przekazać Rodzinie Pana Profesora Sosnowskiego wyrazy głębokiego współczucia z powodu odejścia wieloletniego wybitnego Pracownika Narodowego Centrum Badań Jądrowych, członka rzeczywistego Polskiej Akademii Nauk, uhonorowanego w roku 1994 najwyższym odznaczeniem Polskiego Towarzystwa Fizycznego – medalem Smoluchowskiego oraz wieloma innymi nagrodami I odznaczeniami polskimi I międzynarodowymi, w tym tytułem Honorowego Profesora ZIBJ. Profesor Ryszard Sosnowski był wybitną osobowością, naukowcem o olbrzymiej wiedzy, a przy tym ciepłym, życzliwym i obdarzonym ogromną kulturą osobistą Kolegą– wzorem godnym naśladowania dla nas wszystkich.
Żegnaj, Ryszardzie….
Michael Waligórski, Mieczysław Budzyński, Władysław Chmielowski
Kraków, Lublin, Poznań, 16 grudnia 2023 r.
Szanowny Panie Profesorze,
przewodniczący byłej Komisji Dubieńskiej, pan prof. Mieczysław Budzyński
poprosił mnie o przekazanie kondolencji od siebie i dyrekcji ZIBJ Dubna –
instytutu, z którym pan prof. Ryszard Sosnowski był przez lata bardzo związany,
co z przyjemnością czynię. Jako członek tej komisji tez się do tych kondolencji dołączam.
Z poważaniem,
Krzysztof Rusek
Dear Mieczyslaw
Recently have been informed that our college and friend Ryszard Sosnowski pass away December 6 he Was Polish outstanding experimental physicist, professor of the National Center for Nuclear Research, full member of the Polish Academy of Sciences, honored by the Polish Physical Society in 1994 with the highest distinction – the Smoluchowski Medal and presented Polish’s physicists and many international organizations. During mane years (1970-2008) Ryszard Sosnowski Was member of the Scientific Council of JINR, he is Honor Doctor of JINR, and contributed huge efforts to our collaboration and our scientific achievements.
The JINR Directorate and the Institute staff express deep condolences to the family and friends of Professor R. Sosnowski.
The bright memory of this outstanding scientist will forever remain in our hearts
G. Trubnikov, Y. Oganessian, M. Itkis.
Załącznik | Rozmiar |
---|---|
Wspomnienia prof. Andrzeja Wróblewskiego o prof. Ryszardzie Sosnkowskim (s.24) | 3.79 MB |