Pofesor Andrzej Deloff zmarł 24 czerwca 2023 po krótkiej chorobie nowotworowej. Miał 92 lata.
Pogrzeb nastąpi w dniu 26 lipca o godz. 13:00 na Cmentarzu Południowym (Antoninów, kolumbarium).
Wspomnienie prof. Sławomira Wycecha
Andrzej Deloff kolega z zakładu Teorii Jądra i Zakładu Fizyki Wysokich Energii IBJ, później NCBJ odszedł w czerwcu w wieku 92 lat.
Rozpoczynał pracę, gdy w modzie było badanie związków dyspersyjnych i oddziaływań mezonów pi i nukleonów. Staż w CERN zapewnił mu kontakty w tej dziedzinie, ale wkrótce zajął się badaniem cząstek dziwnych: mezonów K. i hiperonów Ʌ. To były dobre czasy dla fizyki warszawskiej, odkrycie hiper-jąder i kontakt z naszymi eksperymentatorami dawało mu dobre pole do popisu i tu osiągnął swoje najlepsze wyniki. Był i pozostał do końca zwolennikiem badań fenomenologicznych zakończonych weryfikacją eksperymentalną, niemniej jednak napisał również dość formalną książkę pt. „Fundamentals in Exotic Atoms”. W dziedzinie fizyki jądrowej i atomowej cząstek dziwnych współpracował głównie z fizykami z Oxfordu oraz Guelph w Kanadzie. W ostatnich latach przystąpił do eksperymentu ALICE w CERN.
Dzieciństwo spędził w Warszawie i Poroninie. To ostatnie dlatego, że jego ojciec – znany i ceniony lekarz – został jako jeniec wojenny zmuszony do opieki nad lotnikami w rejonie Tatr. Zachował sentyment do wysokich gór i starał się spędzać urlopy na lodowcach. Gimnazjum im Józefa Poniatowskiego ukończył w Warszawie i tu studiował. Z tradycji rodzinnej wyniósł wiedzę jak postępować z lekarzami, którą się z nami dzielił. Był dla nas również cenionym doradcą w sprawach komputerowych, użyciu technik numerycznych oraz rozwiązywania problemów z samochodem. Życie go nie oszczędzało, dramaty rodzinne dokuczały, niechęć do uznania hierarchicznej organizacji społeczeństwa w wielu sprawach nie pomagała. Trzymał się dzielnie zachowując delikatne i osobliwe poczucie humoru.