News Date

Finał X edycji „Fizycznych Ścieżek”

Finał jubileuszowej edycji prestiżowego konkursu „Fizyczne Ścieżki” dla uczniów zainteresowanych naukami ścisłymi rozpocznie się w sobotę, 11 kwietnia br o godzinie 8:30 w auli Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk przy Alei Lotników 32/46 w Warszawie.

„Kilka słów miłośnika poezji o zrzędliwym krewnym, jakim jest fizyka”, „Rośliny to je przyciąga”, „Rzecz o wirach” to tylko niektóre tytuły prac, które zostaną zaprezentowane wszystkim miłośnikom fizyki podczas tegorocznego finału „Fizycznych Ścieżek”.

Jak co roku, autorzy najlepszych prac zmierzą się w wielkim finale i wraz ze swoimi opiekunami naukowymi z niecierpliwością będą czekać na rozstrzygnięcie konkursu. W lutym jury, w procesie dokładnej weryfikacji i szczegółowej oceny, wybrało najlepsze prace w trzech kategoriach:

  • pracy naukowej - wymagającej naukowego opracowania, analizy uzyskanych wyników i zaprezentowania wniosków;
  • pokazu zjawiska fizycznego - kategorii, w której od uczestników oczekuje się przedstawienia audytorium w atrakcyjny sposób zjawiska fizycznego oraz dowodu na rozumienie jego przebiegu;
  • eseju – ulubionej kategorii osób pragnących popisać się swoją elokwencją i własnymi przemyśleniami na w temat fizyki, jej historii i uczonych oraz natury zjawisk fizycznych.

 

W sobotę, 11 kwietnia w auli Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk na ostateczną decyzję będą czekali autorzy 4 prac naukowych, 9 pokazów i 4 esejów. W programie wydarzenia przewidziano zarówno kilkunastominutowe występy wszystkich finalistów, jak i wykład zaproszonego gościa. W tym roku prof. dr hab. Krzysztof Kurek będzie mówił o tomografii nukleonu .Opis prac finałowych jak i szczegóły konkursu dostępne są na stronie http://fizycznesciezki.pl. Na tym finał X edycji „Fizycznych Ścieżek” nie kończy się. Następnego dnia w samo południe w Centrum Nauki Kopernik zostaną przedstawione zwiedzającym pokazy młodych adeptów nauki wyłonionych w tych zmaganiach.

 

Fizyczne Ścieżki to konkurs, skierowany do zainteresowanych fizyką uczniów szkół gimnazjalnych, licealnych oraz techników. Cyklicznie organizowany wspólnie przez Narodowe Centrum Badań Jądrowych w Świerku i Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie cieszy się dużą popularnością. Patronat nad zmaganiami objęło m.in. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Polska Agencja Prasowa.

 

Każdy uczestnik finału „Fizycznych Ścieżek” otrzymuje nagrodę rzeczową. Zwyczajowo są to książki popularnonaukowe dla wyróżnionych oraz gry planszowe dla laureatów. Na maturzystów, zdobywców jednego z trzech pierwszych miejsc w dowolnej kategorii, czeka specjalna nagroda - Indeks Wydziału Fizyki Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, na jednym z wybranych kierunków, którymi są: astronomii, fizyka, biofizyka i informatyka. Co więcej, organizatorzy przyznają także nagrody specjalne – staże naukowe do ośrodka jądrowego w Dubnej. Wszyscy uczestnicy konkursu, nawet ci najmłodsi, dopiero rozpoczynający swoją przygodę z nauką, spotykają się dużym uznaniem w lokalnym środowisku.

Więcej informacji

         

Finał X edycji „Fizycznych Ścieżek”