News Date

Techimmuna, stosowana w medycynie nuklearnej, pomoże w diagnostyce stanów zapalnych


Produkty OR Polatom od lat służą medycynie nuklearnej

 

Ośrodek Radioizotopów Polatom (OR Polatom), będący częścią Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), wprowadza na rynek nowy produkt. Techimmuna, stosowana w medycynie nuklearnej, pomoże w diagnostyce stanów zapalnych, w szczególności w przypadkach reumatoidalnego zapalenia stawów.

Zastosowaniem Techimmuny, nowego produktu OR Polatom NCBJ, jest wykrywanie i dokładna lokalizacja zmian zapalnych w organizmie pacjenta. Możliwe jest również, co ma szczególne znaczenie w przypadkach reumatoidalnego zapalenia stawów, przeprowadzenie częściowej oceny aktywności zmian chorobowych.

„Techimmuna to preparat izotopowy, w którym cząsteczkę ludzkiej immunoglobuliny G,  otrzymywanej z białek osocza, zmodyfikowano tak, żeby można było łatwo przyłączać do niej izotop promieniotwórczy, technet-99m. Po wprowadzeniu do ciała pacjenta preparat gromadzi się w miejscach, w których występują stany zapalne a promieniowanie emitowane przez technet-99m pozwala je zlokalizować” – tłumaczy prof. Renata Mikołajczak, Pełnomocnik Dyrektora ds. Naukowych, Ośrodka Radioizotopów Polatom, NCBJ – „Dzięki własnościom fizycznym technetu-99m, izotopu promieniotwórczego emitującego promieniowania gamma, które jest następnie wykrywane w skanerach medycznych, można dokładnie umiejscowić oraz śledzić charakter zmian chorobowych. Ma to kluczowe znaczenie dla diagnostyki medycznej, która stanowi niezbędny wstęp do szybkiego i skutecznego leczenia”.

Techimmunę podaje się w specjalistycznych pracowniach i zakładach medycyny nuklearnej w postaci jednorazowego wstrzyknięcia dożylnego przez personel doświadczony w stosowaniu radiofarmaceutyków. Scyntygrafię, a więc otrzymanie szczegółowego obrazu zmian chorobowych w ciele pacjenta, przeprowadza się po około 4 godzinach od momentu podania leku. Radioaktywność technetu-99m jest wystarczająca do uzyskania obrazu diagnostycznego a jednocześnie bezpieczna dla badanego pacjenta, bo technet-99m szybko rozpada się a jego pozostałości są naturalnie usuwane z organizmu.

Wyzwaniem dla naukowców OR Polatom NCBJ było zmodyfikowanie ludzkiej immunogluobuliny G w taki sposób, żeby połączenie jej z technetem-99m było stabilne po podaniu pacjentowi a jednocześnie żeby zachowane zostały biologiczne własności tego białka. Efekt ten został osiągnięty poprzez przyłączenie do cząsteczki immunoglobuliny innej, mniejszej cząsteczki chemicznej, trwale wiążącej technet-99m. Tak modyfikowaną cząsteczkę udało się przygotować w postaci zestawów radiofarmaceutycznych, pozwalających uzyskać wysokiej jakości preparat diagnostyczny gotowy do podania pacjentowi bezpośrednio w zakładzie medycyny nuklearnej.

Reumatoidalne zapalenie stawów jest przewlekłą chorobą zapalną stawów i innych narządów wewnętrznych. Najczęściej ujawnia się między 30. a 50. rokiem życia i zazwyczaj rozpoczyna się wewnątrz stawu kiedy nieznany czynnik stymuluje błonę maziową do odpowiedzi zapalnej. Wtedy dochodzi do powiększenia się stawu i niszczenia przylegających struktur powodując obrzęk i ból oraz prowadzić może do nieodwracalnego nieuruchomienia. W skrajnych przypadkach choroba może doprowadzić nawet do zgonu. Choć do dziś medycyna nie zna skutecznego lekarstwa na pokonanie reumatoidalnego zapalenia stawów to wczesne wykrycie i zastosowanie leczenia hamuje postęp choroby i zapobiega jej powikłaniom. W krajach rozwiniętych liczba chorych na reumatoidalne zapalenie stawów wynosi 1 na 100 osób, trzykrotnie więcej kobiet niż mężczyzn.

„NCBJ jest dziś największym w Polsce, i liczącym się na świecie, dostawcą rozwiązań dla medycyny nuklearnej. Wysoka pozycja rynkowa radiofarmaceutyków i akceleratorów produkowanych w Świerku wraz z przyznawanymi prestiżowymi nagrodami to przykład na znaczenie naszych prac naukowo-badawczych nie tylko dla ratowania ludzkiego życia ale i rozwoju całej gospodarki” – podkreśla prof. Grzegorz Wrochna, dyrektor NCBJ – „bez badań podstawowych, bez odpowiedniej infrastruktury i wysoko wykwalifikowanej kadry byłoby to niemożliwe”.

Techimmuna, stosowana w medycynie nuklearnej, pomoże w diagnostyce stanów zapalnych