Narodowe Centrum Badań Jądrowych odwiedziła grupa zajmujących się tematyką ekonomiczno-handlową zagranicznych dyplomatów zrzeszonych w Klubie Radców Handlowych przy Krajowej Izbie Gospodarczej. W czasie pobytu w Świerku goście zapoznali się ze strukturą i aktualnym potencjałem naukowym oraz ofertą handlowo-usługową największego instytutu badawczego w Polsce.
W zorganizowanej przy współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą wizycie udział wzięło 27 dyplomatów z 22 krajów, a także przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Podczas pobytu w NCBJ
w środę, 21 października br. gościom zaprezentowano m.in. reaktor badawczy „Maria”, Ośrodek Radioizotopów Polatom, Zakład Aparatury Jądrowej HITEC, Centrum Informatyczne Świerk oraz Park Naukowo-Technologiczny.
– Cieszymy się, że zaproszenie do złożenia wizyty w Świerku przyjęła tak liczna grupa dyplomatów. Jestem przekonany, że możliwość bezpośredniego zapoznania się z szeroką i zróżnicowaną ofertą naszego instytutu w wielu przypadkach może okazać się istotnym czynnikiem wpływającym na decyzje
o nawiązaniu konkretnych rozmów handlowych – podkreśla dyrektor NCBJ prof. Grzegorz Wrochna. – Wierzę, że pobyt i zainteresowanie naszych gości różnymi aspektami działalności NCBJ przyniosą nam wszystkim wymierne korzyści już w najbliższej przyszłości – dodaje.
Klub Radców Handlowych skupiający akredytowanych w Polsce dyplomatów zajmujących się tematyką ekonomiczno-handlową działa przy Krajowej Izbie Gospodarczej od 2014 roku. Wizyta w Świerku była jedenastym z kolei, w tym trzecim wyjazdowym spotkaniem grupy, która w tym roku zdążyła już odwiedzić Gdańsk oraz spotkać się z przedstawicielami władz regionalnych i lokalnego biznesu na Podlasiu.
– Cykliczne spotkania i wspólne omawianie tematów ważnych z punktu widzenia naszych interesów zagranicznych to przedsięwzięcia istotne z punktu widzenia promocji gospodarczej Polski – zaznacza wiceprezes-dyrektor generalny Krajowej Izby Gospodarczej Marek Kłoczko. – Nasze działania stanowią ważną przesłankę do rozwoju procesu umiędzynarodowienia polskiej gospodarki. Jesteśmy przekonani, że nawiązane interesujące kontakty zaowocują współpracą gospodarczą pomiędzy krajowymi ośrodkami naukowymi i firmami
a przedstawicielami biznesu z krajów reprezentowanych przez członków Klubu – uzupełnia.
Spotkania Klubu Radców Handlowych są okazją do prezentacji potencjału eksportowego polskich przedsiębiorstw oraz placówek naukowo-badawczych. Podczas wyjazdów dyplomaci odwiedzają m.in. firmy, Specjalne Strefy Ekonomiczne, Parki Naukowo-Technologiczne, a także uczestniczą w konferencjach regionalnych.