Symulacje pomagają zrozumieć adsorpcję molekuł na powierzchni α-aluminy
22-01-2024
α-alumina, jedna z postaci tlenku glinu, jest powszechnie stosowanym materiałem ceramicznym, m. in. ze względu na swoją zdolność do adsorpcji. Zrozumienie tego mechanizmu pogłębiły ostatnie badania z wykorzystaniem nowoczesnych obliczeń DFT przeprowadzone przez naukowców NOMATEN w NCBJ, które wyróżniono na okładce specjalnego numeru czasopisma Physica Status Solidi B.
Najpowszechniej występującym tlenkiem glinu jest Al2O3, a zwłaszcza jedna z jego naturalnych postaci – korund. Poza odmianami szlachetnymi – rubinem i szafirem – tlenek ten znalazł również szerokie zastosowanie jako materiał ceramiczny ze względu na swoje właściwości. Α-alumina, jak nazywany jest ten związek w badaniach materiałowych, jest odporny na wysokie temperatury, zniszczenia radiacyjne i korozję. Wykorzystuje się go m. in. jako katalizator w niektórych reakcjach chemicznych, a także jako adsorbent, biorąc pod uwagę bardzo dobrą zdolność do wiązania cząsteczek na jego powierzchni, np. cząsteczek wody (działa jako pochłaniacz wilgoci bądź filtr w zakładach uzdatniania wody). Co więcej, dodanie do związku innych metali może pozwolić na efektywne rozbijanie cząsteczek wody, a w wyniku – produkcję wodoru, które to zagadnienie cieszy się w dzisiejszych czasach coraz większym zainteresowaniem.
Przeprowadzanie badań adsorpcji cząsteczek na α-aluminie jest zadaniem skomplikowanym. Złożona struktura krystaliczna materiału oraz defekty powierzchniowe powodują, że bardzo ważne dla zrozumienia działających w nich mechanizmów stają się symulacje na poziomie pojedynczych atomów. Często stosowana w tym przypadku metoda DFT (teorii funkcjonału gęstości – ang. density functional theory) jest w stanie dokładnie modelować badane struktury, jednak wiąże się to z wykorzystaniem bardzo dużych zasobów obliczeniowych, zwłaszcza przy modelowaniu struktur składających się z różnych atomów. Z tego powodu naukowcy Centrum Doskonałości NOMATEN w NCBJ postanowili w swojej pracy „Dynamical Pathways for the Interaction of O2, H2O, CH4, and CO2 with α-Alumina Surfaces: Density-Functional Tight-Binding Calculations” wykorzystać podejście SCC-DFTB (self-consistent-charge density-functional tight-binding). „Metoda ta stanowi połączenie podejścia klasycznego i teorii struktury elektronowej, przy czym wymaga o wiele mniej zasobów obliczeniowych niż klasyczne obliczenia DFT” – opowiada dr hab. Javier Dominguez z NOMATEN, pierwszy autor artykułu. „Obecnie stanowi uniwersalne narzędzie zarówno w badaniach materiałowych, jak i chemii dzięki możliwości modelowania dużych struktur w dłuższych, niż w przypadku zwykłego DFT, odcinkach czasu. Dzięki temu możemy analizować właściwości dynamiczne materiałów. W obecnych badaniach wykorzystanie tej metody pozwoliło nam na zamodelowanie mechanizmów dysocjacji i tworzenia molekuł na podstawie oddziaływań różnych atomów z atomami glinu i tlenu na badanej powierzchni”.
Przedmiotem badań grupy z Centrum Doskonałości NOMATEN były oddziaływania powierzchni α-Al2O3 z różnymi cząsteczkami – tlenu O2, wody H2O, metanu CH4 oraz dwutlenku węgla CO2. Obliczenia metodami DFTB, wsparte symulacjami kwantowo-klasycznej dynamiki molekularnej (QCMD) dla temperatury pokojowej miały pomóc w zrozumieniu mechanizmów interakcji tego materiału z cząsteczkami, co jest niezbędne w perspektywie ich wykorzystania przy projektowaniu i optymalizacji m.in. produkcji wodoru czy tworzenia czujników.
Ze względu na strukturę badanego materiału, naukowcy rozważali dwa przypadki – powierzchni z odsłoniętymi atomami glinu (Al-terminated) oraz z odsłoniętymi atomami tlenu (Ox-terminated). Przypadki te różniły się m. in. stabilnością, czy rozmieszczeniem obszarów adsorpcyjnych. Podobnie wzięto pod uwagę orientację molekuł względem powierzchni – cząsteczki ułożone prostopadle i równolegle zachowywały się inaczej. „Największą adsorpcję wykazały cząsteczki tlenu, najmniejszą zaś – metanu” – opisuje dr hab. Javier Dominguez. „Okazało się też, że CH4 wykazuje zdolność do dysocjacji na powierzchni α-aluminy, czego produktem jest atomowy bądź cząsteczkowy wodór. Możliwe jest zatem, że ten mechanizm będzie mógł zostać wykorzystany do produkcji wodoru z metanu. Dodatkowo, symulacje wykazały także zwiększenie optycznej adsorpcji aluminy, zwłaszcza w widmie widzialnym”.
Wyniki uzyskane w symulacjach zgadzają się zarówno z eksperymentami, jak i wartościami teoretycznymi. Badania naukowców NOMATEN pokazały, że metoda SCC-DFTB może być z powodzeniem wykorzystywana do modelowania mechanizmów adsorpcji na powierzchni α-aluminy. Zostało to już docenione przez środowisko naukowe, a pracę wyróżniono miejscem na okładce specjalnego wydania czasopisma Physica Status Solidi B.
Oryginalna praca:
Domínguez-Gutiérrez, F. J., Aligayev, A., Huo, W., Chourashiya, M., Xu, Q. and Papanikolaou, S (2024), Dynamical Pathways for the Interaction of O2, H2O, CH4, and CO2 with α-Alumina Surfaces: Density-Functional Tight-Binding Calculations. Phys. Status Solidi B, 261: 2200567. https://doi.org/10.1002/pssb.202200567