Od 11.00 do 20.00 na stanowisku nr F18 fizycy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) przybliżą zwiedzającym zagadnienia związane z promieniowaniem jonizującym.
Jubileuszowy XX Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest poświęcony związkom nauki z naszym zdrowiem.
Misja Narodowego Centrum Badań Jądrowych dla medycyny trwa od wielu lat. „W instytucie projektowane są – z użyciem najnowszych technologii – akceleratory medyczne umożliwiające prowadzenie radioterapii i procedur specjalistycznych wiązkami fotonów i elektronów o wysokiej mocy dawki i energiach od 6 do 15 MeV. W Świerku w Ośrodku Radioizotopów POLATOM badane i produkowane są preparaty izotopowe ratujące zdrowie pacjentom w 80 krajach. Dlatego na tegorocznym Pikniku nie mogło zabraknąć stoiska naszego instytutu. Fizycy z NCBJ będą czekać na stanowisku F18. Oferujemy serię ciekawych pokazów, które przybliżą zjawisko i właściwości promieniowania jonizującego. Na miejscu poznacie metody detekcji promieniowania jonizującego oraz wpływ promieniowania jonizującego na zdrowie. Dowiecie się czym jest promieniotwórczość naturalna i jaki jest jej wpływ na życie na Ziemi. Będziecie też mogli samodzielnie przeprowadzić rozruch ważnego urządzenia do produkcji izotopów promieniotwórczych, jakim jest reaktor jądrowy. Poznacie w szczególności zasady jego sterowania.
Tytuły pokazów specjalnie przygotowanych przez Dział Edukacji i Szkoleń NCBJ na 20. Piknik Naukowy:
- Symulator reaktora jądrowego.
- Zdrowa dawka zabawy.
- Promieniowanie z natury nieszkodliwe.
- Ochrona zdrowia przed promieniowaniem.
- Generator radionuklidowy.
- Kapsułki jodowe do diagnostyki i terapii chorób tarczycy.
- Zdrowa dawka promieniowania.
- Coline 6 – akcelerator elektronów do nowoczesnej radioterapii.
- INTRALINE – akcelerator śródoperacyjny.
Promieniowanie jonizujące jest wykorzystywane w medycynie od ponad wieku. Sto dwadzieścia lat temu, profesor fizyki na Uniwersytecie w Würzburgu, Wilhelm Konrad Röntgen dokonał odkrycia, które zmieniło nie tylko fizykę, chemię i inżynierię materiałową, ale także całkowicie zrewolucjonizowało biologię, a przede wszystkim medycynę. Od tego czasu rozwinęły się zaawansowane metody obrazowania.
Nie można wyobrazić sobie dzisiejszej medycyny bez tomografów komputerowych, urządzeń magnetycznego rezonansu, techniki obrazowania PET i wielu innych. Dzięki nim lekarze wykrywają wiele chorób w tak wczesnym stadium, że leczenie okazuje się prostsze i kończy często całkowitym sukcesem. Pomaga im współczesna chemia, która dostarcza medycynie coraz nowsze specyfiki bezpieczniej i skuteczniej zwalczające przewlekłe choroby.