Uczestnicy spotkania, od lewej: Jacek Jagielski, Tieshan Wang, Ewa Rondio, Dariusz Szymański i Łukasz Kurpaska – fot. NCBJ
Na zaproszenie instytutu do Świerku 8 sierpnia br. przybył Profesor Tieshan Wang, Dyrektor Instytutu Fizyki Materiałów i Promieniowania Uniwersytetu w Lanzhou w Chinach. W spotkaniu uczestniczył również Pan Dariusz Szymański z Ministerstwa Energii.
Wizyta stała się dobrą okazją do nawiązania kontaktów naukowych. w zakresie badań materiałowych prowadzonych z myślą o nowych generacjach reaktorów jądrowych. Przewodnicząca spotkaniu prof. Ewa Rondio przedstawiła szeroki obszar badań instytutu oraz jego działalność komercyjną. Profesor Wang przedstawił zakres prac prowadzonych w Lanzhou i pozostałych ośrodkach jądrowych w Chinach oraz perspektywy chińskiego programu rozwoju energetyki jądrowej.
Z dużym zainteresowaniem gościa spotkały się: wizyta w Reaktorze MARIA, Laboratorium Badań Materiałowych i Zakładzie Technologii Plazmowych i Jonowych.
Istotne miejsce w rozmowach zajął temat współpracy w zakresie badań materiałowych, planowanych z myślą o reaktorach jądrowych IV Generacji, przyszłości energetyki jądrowej.
W najbliższych dziesięcioleciach wiele krajów w Europie i na świecie będzie korzystać z energii jądrowej. Należy oczekiwać, że do 2040 r. wzrośnie liczba państw, w których będą pracowały reaktory jądrowe, jak również ogólna zainstalowana moc na świecie. Szacuje się, że światowe potrzeby inwestycyjne w dziedzinie energii jądrowej na około 3 bln EUR do 2050 r., z czego większość wystąpi w Azji. Rząd Chin ma tego pełną świadomość, co powoduje, że obecnie w Chinach budowane są 24 nowe reaktory jądrowe (tyle, co we wszystkich pozostałych krajach świata), a planowane jest zbudowanie kolejnych 30. Zainstalowana moc w samych Chinach ma wzrosnąć o 125 GWe, czyli o wartość większą niż obecna moc w UE (120 GWe). Mając na uwadze przyszłość energetyki jądrowej kraje UE i Chiny prowadzą intensywne badania nad reaktorami jądrowymi IV Generacji. Zwiększona wydajność energetyczna, bezpieczeństwo środowiska naturalnego, lepsze wykorzystanie uranu – to tylko niektóre z założeń projektów nowych rektorów jądrowych. W ich opracowaniu pomogą również naukowcy z NCBJ.