News Date

Na zeszłorocznym Pikniku Naukowym
W pracowni dydaktycznej Narodowego Centrum Badań Jądrowych

W najbliższą sobotę, 9 maja br. zapraszamy na Piknik Naukowy na Stadionie Narodowym w Warszawie.

Od 11:00 do 20:00 na stanowisku E26 w namiocie od strony Wybrzeża Szczecińskiego fizycy z Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) przybliżą zwiedzającym zagadnienia związane ze światłem i promieniowaniem jonizującym.

„Światło, a więc temat tegorocznego Pikniku Naukowego, to nic innego jak promieniowanie widzialne” mówi prof. dr hab. Ludwik Dobrzyński, dyrektor Działu Edukacji i Szkoleń NCBJ „My przybliżymy to co niewidzialne — a więc np. promieniowanie jonizujące. To bardzo ciekawe zagadnienia. Choć najczęściej odczuwamy przed nim strach, bo Czarnobyl, Fukushima, to gdy poznamy je bliżej, to nie tylko przekonamy się, że jest ono z nami na co dzień, ale dowiemy się również, że jego właściwości mogą uchronić nas przed wieloma chorobami. Tak właśnie wykorzystywane jest np. w medycynie nuklearnej”.

 Tytuły pokazów:

  1. Symulator reaktora jądrowego,
  2. Zobaczyć niewidoczne, czyli detekcja promieniowania jonizującego,
  3. Nie widzimy, ale jest, czyli promieniowanie wokół nas,
  4. Jak i co widzimy, czyli ludzki detektor,
  5. Spojrzeć przez ścianę, czyli właściwości promieniowania przenikliwego.

Podsumowując na naszym stanowisku będzie można:

  • dowiedzieć się jakie są właściwości promieniowania jonizującego,
  • poznać metody detekcji promieniowania jonizującego oraz wrażliwość ludzkich zmysłów na różne rodzaje promieniowania,
  • dowiedzieć się czym jest promieniotwórczość naturalna i jaki jest jej wpływ na życie,
  • samodzielnie przeprowadzić rozruch reaktora i poznać zasady jego sterowania.

Wszystkich, których zainteresują nasze pokazy zapraszamy w ostatni weekend maja na dni otwarte do naszego instytutu w Świerku. Będzie można m.in. odwiedzić jedyny w Polsce czynny badawczy reaktor jądrowy, którego rozruch można przećwiczyć na Pikniku Naukowym. A to tylko jedna z wielu przygotowywanych atrakcji…

  Więcej informacji

               ***

Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) to jeden z największych instytutów badawczych w Polsce, zatrudniający ponad tysiąc pracowników. Zajmuje się m.in. wspieraniem budowy polskiej energetyki jądrowej, badaniami podstawowymi z dziedziny fizyki subatomowej (fizyka cząstek elementarnych i jądrowa, fizyka plazmy gorącej itp.) oraz stosowaniem metod fizyki jądrowej i produkcją urządzeń dla rozmaitych gałęzi nauki i gospodarki, w tym medycyny. NCBJ posiada jedyny w Polsce reaktor badawczy Maria wykorzystywany do wytwarzania izotopów promieniotwórczych, radiacyjnej modyfikacji materiałów oraz badań na wiązkach neutronów. Ośrodek uczestniczy w międzynarodowych przedsięwzięciach badawczych oraz w pracach nad nowymi technologiami jądrowymi. Urządzenia opracowane w NCBJ będą wdrażane w Parku Naukowo-Technologicznym w Świerku.

Na zeszłorocznym Pikniku Naukowym