Do podstawowych zadań statutowych Narodowego Centrum Badań Jądrowych zaliczyć należy prowadzenie działalności naukowej, badawczej oraz prac rozwojowych w dyscyplinach:

  • nauki fizyczne,
  • inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka,
  • inżynieria materiałowa,
  • automatyka, elektronika i elektrotechnika,
  • nauki farmaceutyczne.

Rozporządzenie: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220002202/O/D20222202.pdf

Instytut realizuje zadania dla:

  • NAUKI - prowadząc badania naukowe na najwyższym poziomie oraz podejmując współprace interdyscyplinarne, prowadząc szkołę doktorską i kształcąc nowe kadry badaczy,
  • GOSPODARKI I PRZEMYSŁU - wdrażając technologie jądrowe i świadcząc usługi badawcze oraz komercjalizując osiągnięcia naukowe i patentując nowoczesne rozwiązania,
  • OCHRONY ZDROWIA - przez działalność komercyjną w dziedzinie medycyny nuklearnej i radiofarmacji,
  • ORGANÓW PAŃSTWA - budując kompetencje głównie w zakresie energetyki jądrowej (EJ), badań materiałowych na jej potrzeby, świadcząc usługi badawcze związane z badaniami nad energetyka jądrową, a także na rzecz innych dziedzin jak analizy przesyłów energii w Polsce i Europie, optymalizacje miksu energetycznego i wspomaganie działań legislacyjnych ministra właściwego ds. energii.

  1. Fizyka cząstek elementarnych, ciężkich jonów i promieniowania kosmicznego,
  2. Fizyka jądrowa,
  3. Jądrowe źródła energii,
  4. Fizyka i technologia plazmy,
  5. Fizyka fazy skondensowanej i badania materiałowe,
  6. Fizyka i technika akceleratorów,
  7. Elektronika i detektory,
  8. Zastosowanie technik informatycznych i komputerów dużej mocy w badaniach naukowych, przemyśle i administracji,
  9. Zastosowanie metod i technik jądrowych w medycynie, ochronie środowiska
    i przemyśle oraz prognozowanie zagrożeń,
  10. Wytwarzanie preparatów i źródeł promieniowania do celów medycznych, przemysłowych i naukowych. Metrologia promieniowania jonizującego,
  11. Działalność wspomagająca badania (edukacja, szkolenia).
    (Plany na rok 2025)(Plany na rok 2024)

 

Badania naukowe i realizacja prac rozwojowych są finansowane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska w następujących donacjach:

  • subwencja MNiSW: przyznawana decyzją Ministra na dany roku, publikowana w komunikacie (Ustawa),
  • SPUB/SPUBi MNiSW: wnioski składane do końca sierpnia każdego roku w trybie rocznym lub wieloletnim, za pośrednictwem Systemu Obsługi Finansowania (OSF) (Rozporządzenie),
  • dotacje inwestycyjne MNiSW: wnioski składane do końca lipca każdego roku w trybie rocznym lub wieloletnim, za pośrednictwem Systemu Obsługi Finansowania (OSF) (Rozporządzenie),
  • dotacje eksploatacyjne BJiOR MKiŚ: wnioski składane do końca marca każdego roku w trybie rocznym, za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej (ePUAP) (Rozporządzenie),
  • dotacje inwestycyjne BJiOR MKiŚ: wnioski składane do końca marca każdego roku w trybie rocznym, za pośrednictwem elektronicznej skrzynki podawczej (ePUAP) (Ustawa) (Rozporządzenie).

 

Zapraszam serdecznie do współpracy.

Agata Szwarczewska
agata.szwarczewska@ncbj.gov.pl
tel. 22 273 16 07
Dział Badań i Współpracy Międzynarodowej
Świerk, bud. 1, pok. 302

„Badania naukowe stanowią jeden z najważniejszych czynników rozwoju cywilizacji. Dzięki nim potrafimy skuteczniej odpowiadać na wyzwania nowoczesności (…). Bez badań naukowych prowadzonych na najwyższym poziomie niemożliwe jest zapewnienie odpowiedzi na te wyzwania, jak również zrozumienie dynamicznie zmieniającego się świata.

Dla doskonałości badań naukowych kluczowe znaczenie mają dwa elementy – odpowiedni kapitał ludzki oraz nowoczesna infrastruktura badawcza. Ten drugi element jest podwójnie ważny, gdyż bez niego nie jest możliwe kształcenie na odpowiednim poziomie przyszłych kadr naukowych i naukowo-technicznych. Duże, strategiczne infrastruktury badawcze skupiają wokół siebie najlepszych badaczy oraz innowacyjne przedsiębiorstwa, co umożliwia rozwój gospodarczy oraz wzrost kapitału społecznego kraju. Posiadanie doskonałych laboratoriów, stosujących najwyższe standardy badań oraz kształcenia, stanowi zatem naszą rozwojową konieczność.”

Komunikat MNiSW: https://www.gov.pl/web/nauka/lista-strategicznych-infrastruktur-badawczych-umieszczonych-na-polskiej-mapie-infrastruktury-badawczej--korekta

Rozporządzenie: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190000661/O/D20190661.pdf

 

Narodowe Centrum Badań Jądrowych jako lider zespołów lub właściciel infrastruktury wpisało na Polską Mapę Infrastruktur Badawczych następujące infrastruktury strategiczne z punktu widzenia nauki:

  1. EUHTER;
  2. Hyper-Kamiokande;
  3. The Large Synoptic Survey Telescope LSST;
  4. Polski Laser na Swobodnych Elektronach PolFEL;
  5. Maria Neutron Laboratory MNL;
  6. NOMATEN CoE;
  7. Laser na Swobodnych Elektronach XFEL.

 

 

Zapraszam serdecznie do współpracy

Agata Szwarczewska
agata.szwarczewska@ncbj.gov.pl
tel. 22 273 16 07
Dział Badań i Współpracy Międzynarodowej
Świerk, bud. 1, pok. 302

W ramach działań statutowych Dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych przeznacza co roku część subwencji na finansowanie działalności badawczej pracowników na wczesnym etapie kariery (projekty, szkolenia, konferencje). Zaliczają się do nich: osoby, które w okresie ostatnich 2 lat przed złożeniem wniosku o finansowanie opublikowały co najmniej jeden artykuł w czasopiśmie naukowym znajdującym się w wykazie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a jej zaangażowanie w realizację projektów finansowanych lub współfinansowanych ze źródeł zewnętrznych nie przekracza 70% i dodatkowo spełnia jeden z poniższych warunków:

  1. jest pracownikiem NCBJ zgłoszonym do liczby N, który:
    • ma tytuł magistra, od uzyskania którego nie minęło więcej niż 10 lat
      lub
    • ma stopień doktora, od uzyskania którego nie minęło więcej niż 7 lat;
  2. jest uczestnikiem szkoły doktorskiej prowadzonej przez NCBJ wspólnie z Instytutem Chemii i Techniki Jądrowej, przypisanym NCBJ zgodnie z umową dotyczącą wspólnego prowadzenia tej szkoły.

Konkurs na finansowanie projektów naukowych ogłaszany jest co 2-3 lata i pozwala realizować projekty przez okres 24 miesięcy.

Dofinansowanie uczestnictwa w szkoleniach i konferencjach jest możliwe na podstawie poprawnie wypełnionego wniosku będącego załącznikiem do Zarządzenia Dyrektora NCBJ  nr 19/2022. Pełna treść zarządzenia wraz z załącznikami jest dostępna w Intranecie NCBJ.

 

Zapraszam serdecznie do współpracy.

Agata Szwarczewska
agata.szwarczewska@ncbj.gov.pl
tel. 22 273 16 07
Dział Badań i Współpracy Międzynarodowej
Świerk, bud. 1, pok. 302

W grudniu każdego roku Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego ogłasza nabór wniosków o stypendium dla wybitnych młodych naukowców. Wnioski należy składać przez System Obsługi Finansowania (OSF). Stypendium można uzyskać na trzy lata w wysokości 5390 złotych miesięcznie (na konto). Aby uzyskać stypendium należy:

  • przedstawić sylwetkę młodego naukowca opisując tematykę jego badań naukowych, prac rozwojowych,
  • udokumentować najcenniejsze publikacje 5 artykułów i monografii łącznie (liczba punktów zgodna z wykazem czasopism naukowych MNiSW),
  • udokumentować posiadanie patentów i wdrożeń,
  • przedstawić informacje o odbytych stażach, stypendiach zagranicznych i kierowaniu projektami badawczymi,
  • zaprezentować uzyskane na forum międzynarodowym nagrody.

 

Młody naukowiec to:

„Art. 360.

  1. Stypendium ministra dla wybitnych młodych naukowców może otrzymać młody naukowiec wykazujący się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej.
  2. Młodym naukowcem jest osoba prowadząca działalność naukową, która:

   1) jest doktorantem lub nauczycielem akademickim – i nie posiada stopnia doktora, albo

    1a) przygotowuje rozprawę doktorską w trybie eksternistycznym i nie posiada stopnia doktora – jeżeli od dnia wyznaczenia promotora lub promotorów albo promotora i promotora pomocniczego zgodnie z art. 217 nie upłynęło więcej niż 4 lata, albo

   2) posiada stopień doktora, od uzyskania którego nie upłynęło 7 lat, i jest zatrudniona w podmiocie, o którym mowa w art. 7 ust. 1.

  2a. Stypendium może otrzymać również osoba wykazująca się znaczącymi osiągnięciami w działalności naukowej, która posiada stopień doktora, prowadzi działalność naukową i jest zatrudniona w podmiocie, o którym mowa w art. 7 ust. 1, jeżeli okres 7 lat od dnia uzyskania tego stopnia upłynął po ostatnim dniu terminu składania wniosków o stypendia, określonego w przepisach wydanych na podstawie art. 363 pkt 1.”

W przypadku doktorów istotna jest forma zatrudnienia – umowa o pracę.

 

Ustawa: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20230000742/U/D20230742Lj.pdf

Rozporządzenie: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220000428/O/D20220428.pdf

 

Zapraszam serdecznie do współpracy.

Agata Szwarczewska
agata.szwarczewska@ncbj.gov.pl
tel. 22 273 16 07
Dział Badań i Współpracy Międzynarodowej
Świerk, bud. 1, pok. 302

Seminarium zdawczo-odbiorcze potocznie nazywane odbiorami to cykl wydarzeń mających miejsce w ostatnich miesiącach każdego roku kalendarzowego. Polegające na konferencyjnych spotkaniach pracowników poszczególnych Departamentów i prezentowaniu największych prac i osiągnięć poszczególnych zakładów i/lub samodzielnych pracowników.

Podstawowym założeniem seminarium zdawczo-odbiorczego jest sprawdzenie postępów prac w planowanych w danym roku tematycznych badaniach naukowych i pracach rozwojowych oraz udokumentowanie prac twórczych obciążonych 50% kosztem uzyskania przychodu.

Członkowie Komisji po wysłuchaniu wszystkich wystąpień i uzyskaniu niezbędnych wyjaśnień sporządzają Protokół z seminarium.

Wszelkie informacje niezbędne do przeprowadzenia odbiorów są systematycznie zamieszczane na dedykowanej stronie internetowej i dostępne po zalogowaniu: https://www.ncbj.gov.pl/odbiory.

Seminaria zdawczo-odbiorcze są poprzedzone przygotowaniem dokumentacji przewidzianej przez Dyrekcję w zarządzeniu nr 19/2023 (dostępne na stronie odbiorów).

 

Zapraszam serdecznie do współpracy.

Dobrosława Jakubowska
dobroslawa.jakubowska@ncbj.gov.pl
tel. 22 273 14 35
Dział Badań i Współpracy Międzynarodowej
Świerk, bud. 1, pok. 302

 

Agata Szwarczewska
agata.szwarczewska@ncbj.gov.pl
tel. 22 273 16 07
Dział Badań i Współpracy Międzynarodowej
Świerk, bud. 1, pok. 302

Instytut podlega ewaluacji jako jednostka prowadząca działalność naukową. Parametryzacja obejmuje osiągnięcia wszystkich pracowników prowadzących działalności naukową (osoby zgłoszone do liczby N) w dyscyplinach, w których jednostka zatrudnia (stan na 31.12 roku poprzedzającego rok ewaluacji) łącznie 12 pracowników w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy.

 

Narodowe Centrum Badań Jądrowych w ostatniej parametryzacji (za lata 2017-2021) było ewaluowane w następujących dyscyplinach uzyskując następujące kategorie:

  • nauki fizyczne - kategoria A,
  • inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka – kategoria B+,
  • inżynieria materiałowa – kategoria B+.

 

Ewaluacja była przeprowadzona w trzech kryteriach:

I kryterium - osiągnięcia naukowe, w których skład wchodzą: artykuły, monografie, rozdziały w monografii, materiały konferencyjne patenty, prawa ochronne na wzór użytkowy.

II kryterium - osiągnięcia naukowe, do których zaliczają się: projekty naukowe, przychody z komercjalizacji prac naukowo-badawczych i rozwojowych oraz usług badawczych na zlecenie.

III kryterium - opis wpływu działalności naukowej na społeczeństwo, gospodarkę, przemysł, kulturę.

 

Najbliższa ewaluacja będzie miała miejsce w 2026 roku i obejmie lata 2022-2025. Będzie przeprowadzona na podstawie oświadczeń o wyborze dyscypliny i oświadczeń o zaliczeniu do liczby N, które pracownicy zatrudnieni na stanowiskach naukowych lub jako wspomagający przy działalności naukowej są zobowiązani złożyć przed końcem 2025 roku.

Ustawa: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20230000742/U/D20230742Lj.pdf

Rozporządzenie: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220000661/O/D20220661.pdf

 

Zapraszam serdecznie do współpracy.

Agata Szwarczewska
agata.szwarczewska@ncbj.gov.pl
tel. 22 273 16 07
Dział Badań i Współpracy Międzynarodowej
Świerk, bud. 1, pok. 302