PRISMAP - Europejski program izotopów medycznych: Produkcja izotopów o wysokiej czystości metodą separacji mas.
PRISMAP to europejski program badań nad radionuklidami (izotopami promieniotwórczymi) o wysokiej czystości otrzymywanymi innowacyjną techniką separacji mas.
W skład konsorcjum wchodzą kluczowe europejskie ośrodki dysponujące źródłami neutronów, wyposażeniem do separacji masowej izotopów oraz akceleratorami i cyklotronami o dużej mocy, a także wiodące biomedyczne instytuty badawcze oraz instytucje opieki zdrowotnej zainteresowane aktywnym wdrażaniem nowych radionuklidów do diagnostyki i praktyki leczniczej.
PRISMAP będzie stanowił węzeł komunikacyjny dla społeczności użytkowników rozproszonej pomiędzy uniwersytetami, ośrodkami badawczymi, przemysłem i szpitalami, w podobny sposób, w jaki w USA National Isotope Development Center, wspierane przez Departament Energii (DOE), zapewniło dostęp do nowych radionuklidów swoim użytkownikom.
PRISMAP skupia 23 partnerów z 13 krajów europejskich, jedno Europejskie Laboratorium Badawcze i organizację międzynarodową. Program PRISMAP jest wspierany przez wiodące stowarzyszenia i instytucje, takie jak Europejskie Stowarzyszenie Medycyny Nuklearnej (EANM) i Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA).
źródło: https://www.prismap.eu/mediakit/
Cele projektu:
Głównym celem PRISMAP jest umożliwienie nowo powstającym Europejskim infrastrukturom badawczym korzystania z radionuklidów o wysokiej czystości do celów medycznych. PRISMAP stanowić będzie punkt dostępu o jednolitych zasadach korzystania przez wszystkich naukowców, niezależnie czy będzie to MŚP, firmy farmaceutyczne, ośrodki jądrowe, szpitale czy uniwersytety. Oferta PRISMAP obejmie nowe techniki wytwarzania izotopów promieniotwórczych zgodnie z wysokimi standardami jakościowymi i poszerzy zakres ich dostaw nawet do odległych laboratoriów europejskich. Dążeniem PRISMAP jest zmiana dotychczasowego paradygmatu i zwiększenie skali wczesnych badań klinicznych nowych radiofarmaceutyków nakierowanych na schorzenia nowotworowe, które są jedną z głównych grup schorzeń w Europie – w nowoczesnej koncepcji leczenia teranostycznego i medycyny spersonalizowanej. W ten sposób PRISMAP zamierza wykreować w Europie nowe złote wzorce korzystania z radionuklidów i przyczynić się do zwiększenia zainteresowania ze strony przemysłu farmaceutycznego, a w konsekwencji lepszej opieki zdrowotnej i poprawy życia naszych obywateli.
Podstawowe zadania projektu to:
- Zapewnienie dostępu do nowych radionuklidów do badań medycznych i ustanowienie dla nich nowych standardów jakościowych;
- Utworzenie jednolitego dostępu i komunikacji dla nowo powstających społeczności badawczych;
- Zwiększenie przejrzystości wymagań prawnych w celu usprawnienia badań nad nowymi radiofarmaceutykami;
- Charakterystyka nowych radionuklidów pod względem danych fizycznych i skuteczności biologicznej;
- Zapewnienie zrównoważonego rozwoju PRISMAP w perspektywie długoterminowej.
Warto zauważyć, że w centrum uwagi PRISMAP są schorzenia nowotworowe stanowiące poważne wyzwanie społeczne, co zostało niedawno potwierdzone w Europejskim planie walki z rakiem (Europe’s Beating Cancer Plan).
źródło: https://www.prismap.eu/mediakit/
Termin realizacji projektu: 1 maja 2021 r. – 30 kwietnia 2025 r.
Źródło finansowania: Projekt PRISMAP jest finansowany z programu Horyzont 2020 na podstawie umowy nr: 101008571
Kwota dotacji: 4 995 257,50 EUR
Dotacja NCBJ: 321 125,00 EUR
Kierownik projektu: prof. Renata Mikołajczak
Oficjalna strona projektu: www.prismap.eu
Aktualności PRISMAP
Zapraszamy do oglądania krótkiej prezentacji video projektu PRISMAP
Krótka prezentacja projektu PRISMAP
NCBJ jednym z partnerów europejskiego projektu PRISMAP dedykowanego radioizotopom do celów medycznych
NCBJ bierze udział w europejskim programie produkcji izotopów medycznych PRISMAP.
Dzięki naszemu doświadczeniu w dziedzinie wytwarzania i badań nad radionuklidami do celów medycznych będziemy jednym z elementów tworzonego w ramach projektu węzła komunikacyjnego dla użytkowników nowych radionuklidów do diagnostyki i terapii.